Preniesli sme žabky do rybníky

27.03.2024 12:08
      Tohtoročné počasie nepraje migrácii žiab. V januári bolo teplo, potom zima. A neskôr to isté – teplo a zima. Keď sa oteplilo, žabky začali migrovať. Po ochladení sa migrácia zastavila. Žabkám sa nechcelo z teplej periny lístia v lese do studeného rybníka. V sobotu 23. marca 2024 sme sa s vidinou vedier naplnených žabami stretli na Železnej studienke. Plní odhodlania zachrániť čo najviac žabiek sme vykročili k zábranám. Nebolo to také, ako sme očakávali. V porovnaní s minulý rokom, keď sme preniesli 1556 žabiek, sa nám tento rok podaril iba zlomok. Našli sme niečo vyše 40 žabiek. Studené a nevyspytateľné počasie urobilo svoje. Noc i ráno napriek priaznivej predpovedi boli studené. Navzdory tomu nás po celý čas sprevádzal prenikavý vtáčí spev. A to je neklamným dôkazom toho, že jar sa nezadržateľne blíži.                                                                                                                                                             /M.D./

Aj tento rok sme stavali zábrany pre migrujúce ropuchy

27.03.2024 11:58

V sobotu 16. marca 2024 sa uskutočnil 39. ročník akcie Pomoc ropuchám pri jarných migráciách na Železnej studienke. Garantom podujatia sú Blanka a Roman Lehotskí zo základnej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Miniopterus v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR. Ráno sa pod Červeným mostom zišli skalní milovníci žabiek. Naša škola sa už tradične zúčastňuje na tejto udalosti. Tento rok sa do podujatia zapojili deti 2., 4., 5., a 6. ročníka a ich rodičia. Pracovali sme pri Klepáči. Šikovné ruky detí a dospelých postavili zábrany, ktoré chránia žaby pred nástrahami na ceste do rybníka. Ešte posledné úpravy – udupanie hliny, aby sa žabky nepodhrabali.

Za dobrú prácu patrí aj dobrá odmena. Partizánska lúka ponúka množstvo možností vyhrať sa. Ďakujeme všetkým deťom, rodičom a ich známym za pomoc pri stavaní zábran. Žabky, teraz je to už na vás!  /M.D./

Knižná burza v ŠKD

27.03.2024 10:17

Že marec sa nespája len s príchodom jari a teplejšími dňami, ale že nesie hrdý názov „mesiaca knihy“, to vedia i žiaci všetkých oddelení v našom Školskom klube detí. Pod záštitou vychovávateliek a vychovávateľov sa totižto v stredu, 20.3., uskutočnila burza kníh.

Príjemne strávené popoludnie sprevádzala i dôležitá myšlienka motivovať najmladších žiakov našej školy k čítaniu. V dnešnej internetovej dobe je to ozaj náročná úloha, no predsa bolo stredajšie popoludnie úspešné. Žiaci mali za úlohu priniesť do školy knihy, ktoré už mali dávno prečítané a vďaka knižnej burze mali možnosť ich vymeniť so spolužiakmi za nové, ktoré by u iných len zapadali prachom. Každá knižka má tak druhú šancu osloviť ďalších čitateľov!

Pevne veríme, že čítanie nikdy nebude nudnou aktivitou a aj vďaka podobným podujatiam sa aj naďalej bude tešiť obľube.

Výstava "Pravek" - 3.B

28.02.2024 12:31
      V pondelok 26. februára sa deti z 3.B spolu s pani vychovávateľkou vybrali na výstavu Pravek, kde sa dozvedeli ako žili ľudia v dobe kamennej. V rámci rôznych interaktívnych hier a kvízov si potom svoje poznatky mohli preskúšať. Cestu späť si spestrili pobytom na detskom ihrisku, kde sa dostatočne vybláznili a príjemne zakončili svoje zábavné, spoznávacie popoludnie. (Lucia K.)