Navigácia ZŠ

Aktivity ŠKD

Vitajte v školskom klube detí

 


 

 • Ocko: "Poď si so mnou zahrať pong-pong", zaznelo raz v triede. A prečo nie. Zrodila sa myšlienka a 24. januáa si rodičia urobili čas a strávili pár chvíľ pri hre so svojimi deťmi. 
  Veď zahrať si ping-pong s ockom - mamkou a pred spolužiakmi - to už je niečo. Na druhý deň si rozprávali o svojich zápasoch, niekedy pokusoch, keď loptička skákala viac na zemi, ako po stole.
  Intenzívne hranie držalo deti ešte dva dni. 
  Verím, že radosť a hrdosť z pekne prežitých chvíľ v našej škole v nich dlho zostane

   Dáška Hycláková 2. B

  06.02.2018 13:54 | viac »
 •                                      

  V STREDU 7. 2. 2018 o 14.00 hod. v telocvični 1. stupňa.

   

  Vstupné: dobrá nálada a originálna maska.
   


                                           
  29.01.2018 12:36 | viac »
 • Zimné počasie namiesto snehu a mrazu vystriedali hmly a dážď.

  Tým sa zvýšil počet chorôb/chrípok.

  Vhodnou prevenciou proti chorobám je pitie čaju. Tak sme si v klube usporiadali:

  „ Čajové popoludnie“.

  Pre deti to bolo veľmi veselé a príjemné popoludnie, a všetci skonštatovali,

  že čaj je „lepší“ ako doma J

                                                                                                          Tomašovičová, 3.B

  28.01.2018 19:24 | viac »
 • V decembri sme usporiadali predvianočné stretnutie s rodičmi. Doniesli sa upečené perníčky a farebné polevy v tubách, ktoré sa teraz už dajú kúpiť a dobre sa s nimi pracuje. Každý si ozdobil svoj perníček. Vymýšľali sa rôzne vzory. 
  Deti boli veľmi šikovné, nikomu sa darilo, niekomu menej, ale s pomocou rodičov sa dielka podarili.
  Pri baladách a betleheme sme sa tešili z farebných perníčkov, ktorých vôňa sa šírila po celej triede...kým sme ich nezjedli.
  Ctíme si svoje zvyky a tradície.
  Ostanú nám aj deťom pekne spomienky v srdiečkach. 
  Dáška Hycláková

  26.01.2018 10:22 | viac »
 • V stredu

  31. 1. 2018

  o 14.00 hod.

  kino LUMIÈRE

  film

  PADDINGTON 2

  vstupné 2,50 €

  film trvá 103 minút

  25.01.2018 13:35 | viac »
 • Na pozvanie pani Liberčanovej - mamky mojej žiačky, ktorá pracuje ako pedagogička na VŠ v Trnave, sme sa zúčastnili na prácach v tvorivých dielňach v PREŠPORKOVE. Deti pracovali v malých skupinách aj s jej študentkami. Naučili sme sa techniku vyrábania mydielok, sviečok z medových plátoch, farebných solí do kúpeľa, výroby a zdobenia perníkov, dekorácií na stromček z orechových škrupiniek a dekorovanie plechových dóz.
  Toľko vôní, farieb a nápadov. 
  Deti boli nadšené a práca im išla od ruky. Všetky výrobky sa predali na burze na vianočnej akadémií. 
  Ďakujeme pani Liberčanovej a jej študentkám a dúfame, že o rok sa zídeme zas. 

  Dáška Hycláková

   

  17.01.2018 20:12 | viac »
 • 11.01.2018 14:11 | viac »
 • Najkrajšie sviatky v roku deti v školskom klube

  prežívali spevom vianočných piesní, tancovaním a

  kúzelnými tvorivými prácami.
                                             

  11.01.2018 14:04 | viac »
 • 6. decembra 2017 navštívili deti VIII. oddelenia ŠKD (4. B) Bibianu. Pozreli si krásnu výstavu o hlavných smeroch konca 19. a začiatku 20. storočia IZMY a IZBY. Hlavným lákadlom však bolo pečenie medovníkov. Obliekli si zástery a pustili sa do vaľkania cesta, ktoré dostali od pekárok. Šikovné ruky detí pomocou formičiek z cesta vytvorili hríbiky, veveričky, zvončeky, kvietky, stromčeky, srdiečka, slimáky, hviezdičky. Niektoré deti ich ozdobili vlašským orechom. Kto chcel, vyrobil si pekné vianočné pozdravy. Obdivovali sme vyzdobené stromčeky a drevené soby. Odpočinuli sme si v detskej izbe. S mikulášskou nádielkou – medovníkmi sme sa pobrali do školy. Na cestu deti dostali cukríky, ktoré im nechal v Bibiane Mikuláš.

                                                              

                                                                                   Marcela Duchková

  04.01.2018 10:13 | viac »
 • 04.01.2018 10:13 | viac »
 • Už 26. ročník Bienále ilustrácií Bratislava (BIB) sa konal od 8. septembra do 29. októbra tohto roka v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave. Na dvoch poschodiach vystavovali kresby ilustrátori z celého sveta vrátane Slovenska.

            Na výstave sa zúčastnili aj deti VIII. oddelenia ŠKD (4. B), a to dvakrát. Na tvorivej dielni s výtvarníčkou Alenou Wagnerovou 25. septembra vytvorili kresby 3D technikou na tému Záhrada. Vyjadrovali sa čiarami. O dva týždne neskôr 11. októbra ich po výstave sprevádzal Sveťo s kamarátkou gitarou.

            Vystavené ilustrácie hýrili všetkými farbami od čiernobielych po pestrofarebné. Tento pútavý ohňostroj farieb prilákal do Slovenského národného múzea na Vajanského nábreží tisíce návštevníkov. Tých najmenších, ktorí ešte nevedia čítať, aj najstarších. Pestrosť sa týkala nielen farieb, ale i techník. Ilustrátori sa predstavili tradičnými, ako sú kresba, maľba, kresba ceruzkou, aj 3D technikami a kolážami s látkami, papierom, prírodninami. Našli sme i kombináciu fotografie s kresbou od autorov z Veľkej Británie.

            IIustrácie slovenského výtvarníka Matúša Maťátka nám pripomenuli stretnutie v tvorivej dielni z apríla tohto roka a výstavu Naučme sa tvoriť komiks v Bibiane. Témy ilustrácií boli rôzne – šport, zvieratá, príroda, škola. Obdivovali sme napríklad surfujúce mačky, mačky v škole, mačky pijúce pivo, rôzne strašidielka, fantastické bytosti, deti v rôznych podobách, mexické magické tvory, rôzne variácie mora či žabku s kabelkou. Slovenská výtvarníčka Daniela Olejníková získala tento rok ocenenie Zlaté jablko BIB 2017, Peter Uchnár dostal cenu detskej poroty. Hlavná cena Grand Prix putuje tento rok do Holandska. Získal ju ilustrátor Ludwig Volbeda za tému Vtáky.

            Na záver si deti vyskúšali hru na „elektrickej“ gitare na upokojenie mysle. Mali sme čo robiť, aby sme vstrebali pestrofarebnú dúhu kresieb, ktoré nás príjemne atakovali zo všetkých strán. Pobudnutie v oddychovom kútiku bolo pekným ukončením našej návštevy na tohtoročnom Bienále ilustrácií Bratislava.

                                                                                                      

  Marcela Duchková
   

  21.12.2017 18:45 | viac »
 • 21.12.2017 18:39 | viac »
 •  Fotky si zobrazíte kliknutím na smalíka. 
  21.12.2017 18:32 | viac »
 • V stredu 22. 11. 2017 návšteva kina Lumiere pre všetky oddelenia ŠKD: film MALÝ YETI. Vstupné 2.50 eur. Film trvá 91 minút. Návrat z kina cca o 16 00 hod.
  18.12.2017 12:08 | viac »
 • Po slnečnom lete prišiel školy čas,

  a s ním farebný jesenný čas.

  Zmiešali sme všetky farby spolu,

  aj jesenné plody sme nazbierali spolu a

  svoju zručnosť a fantáziu sme v klube predviedli, tiež spolu!

                                                                                   M. Tomašovičová

  21.12.2017 17:34 | viac »
 •                       
  18.12.2017 12:08 | viac »
 •              V stredu 21. júna 2017 navštívili žiaci 3. A a 3. B Stredisko environmentálnej výchovy DROPIE. Nachádza sa asi 10 km od obce Zemianska Olča v regióne Dolného Žitného ostrova v strede chráneného vtáčieho územia Ostrovné lúky. Zriaďovateľom strediska je Slovenská agentúra životného prostredia.
              SEV SAŽP Dropie ponúka zaujímavé environmentálne programy pre všetky typy škôl aj verejnosť. Zážitkovou formou a zábavnými aktivitami môžete objaviť tajomný svet najväčšieho riečneho ostrova Európy – Žitného ostrova.
              V areáli, v ktorom nás sprevádzal lektor Laco, sme spoznávali listnaté a ihličnaté stromy. Tak, ako existujú rozdiely medzi druhmi živočíchov aj ľuďmi, rovnako sú rozdielne aj stromy. Líšia sa tvarom a veľkosťou listov, farbou, vôňou. Ale i farbou dreva a jeho využitím. Obľúbeným stromom myšiarky ušatej je smrek pichľavý. Orol skalný, ktorý má rád výšky, si stavia hniezdo na samom vrchole jedle. Presvedčili sme sa o tom, že najlepšie čerešne sú tie, ktoré si sami oberieme priamo zo stromu. V lesíku sme našli najhrubší strom v areáli. Objalo ho päť detí. Lacko nám povedal, čo všetko sa dá vyrobiť z vŕbových prútov. Ochutnali sme moruše a pozorovali sme mláďa vtáčika, ktoré sedelo na konári ako prikované.
  Navštívili sme aj bylinkovú záhradu a dažďové jazierko. Voda z neho slúži na polievanie kvetov. Pozorovali sme včielky, ktoré sa v horúcom letnom dni v ňom boli napiť. Uprostred lúky stál hmyzí hotel a v strede toho všetkého väčšie jazierko, v ktorom žijú užovky, žaby, ryby a iné vodné živočíchy.
              Najväčšiu radosť sme mali z kŕmenia zvierat. Jabĺčka, mrkva a suchý chlieb s pečivom im veľmi chutili. Kobylka sa prišla popýšiť svojím odrasteným žriebätkom.
              V stredisku nám pripravili výborný obed. Deti si ho veľmi chválili a málokto odniesol plný tanier.
              Našu návštevu v SEV Dropie sme ukončili hrami a oddychom na ihrisku pod korunami majestátnych stromov, ktoré nás ukryli pred páliacim slnkom.
   
                                                                         Marcela Duchková a Zuzana Kubíková
  29.06.2017 13:29 | viac »
 • V rámci telovýchovnej, zdravotnej a športovej oblasti
  sme počas celého školského roku v školskom klube viedli deti
  ku kladnému vzťahu k športu.
  Dbali sme na správne pravidlá vo futbale, lebo naši chlapci
   sú takmer všetci futbalisti.  
   Bezpečnosť proti úrazom sme „budovali“ na preliezkách
   a športovú zdatnosťsme upevňovali na športových súťažiach.
  Celú našu celoročnú športovú bojovnoť sme využili na akcii:
  Športové popoludnie v školskom klube dňa 21.6.2017.
  Mária Tomašovičová
  28.06.2017 15:15 | viac »
 •             Oko je dôležitý orgán. Umožňuje nám vidieť všetku krásu a pestrofarebnosť sveta. Bez zraku by sme boli ochudobnení o zážitky, ktoré nám sprostredkujú naše oči.
              V Bibiane, medzinárodnom dome umenia pre deti, si do 13. augusta 2017 môžete pozrieť interaktívnu výstavu OKOHRA autoriek Sone Sadílkovej, Ľubice Pavlovičovej a Evy Pavlovičovej. Na nej (možno) nájdete odpoveď na otázku, čo oko vidí a je celkom inak. Alebo čo oko nevidí a je to tam. Vďaka výstave deti odhalia ilúziu vnímania, poznajú, čo je skutočnosť a čo optický klam.
              17. mája si pozreli výstavu aj deti VI. oddelenia (3. B). Hneď v prvej miestnosti ich upútal obrázok slávneho anglického dramatika Wiliama Shakespeara. Z diaľky vyzeral celkom normálne, ale zblízka... Čo je to? Veď má fúzy z topánok hudobníkov! Mexický maliar Octavio Ocampo má zjavne rád okohry. Na svojom obraze Quijotove sny z roku 1989 si predstavuje, o čom všetkom sníval najslávnejší rytier všetkých čias Don Quijote de la Mancha. Ukryl v ňom 11 rôznych obrázkov. Dobrovoľne sa priznávame, že sme všetky nenašli... Na inom obrázku boli mačiatka. Pri jeho otočení skákali, lietali alebo sa vyvaľovali podľa uhla otáčania.
              V ďalšej miestnosti sme skúmali, akej farby sú ruža, jablko a jahody. Naozaj boli čierne, ale keď sme na ne posvietili baterkou, zrazu boli červené. Podobne kvety, citrón a jablko mali zelenú farbu. Alebo žltú?
              Dievčatá Oľa a Aľo zo známej ruskej rozprávky sa ocitli v Kráľovstve krivých zrkadiel. My sme boli v kráľovstve čarovných zrkadiel. V jednom zrkadle sme vyzerali ako modelky, lebo zoštíhľovalo, a to druhé rozširovalo, takže sme vyzerali ako tučkovia. Viete, ako sa môže stať malý veľkým a veľký malým? Ak nie, vyskúšajte si to.
              Ak ste ešte neboli na streche Slovenského národného divadla, skúste. Vyzerá to úžasne. Čo myslíte, dajú sa rozhýbať obrázky a veci, ktoré sa nehýbu? Presvedčíte sa, že áno.
              Vidieť kamaráta lietať sa nepodarí každý deň. Prezradíme vám, že na to musíte použiť špeciálny trik – odraz v zrkadle. Máte radi zavárané ovocie? A máte radi „zaváraného“ kamaráta? To nie je len tak, musí sa do pohára zmestiť.
              Okrem výstavy sa deti zúčastnili aj na tvorivej dielni. Vyskúšali si maľbu vo virtuálnom priestore a vytvorili kolektívne dielo na tému Čarovný les. Čo všetko sa im doň zmestilo? Napríklad hríb, stromy, farebný kôň s jazdcom, kocúrik Bendžo, oheň, hviezdy, medvedík, ale i smajlík, chobotnica, zázračný meč, myška, čučoriedky, jednorožec, vianočný stromček, ba dokonca futbalista Messi.
                                                                                                            Marcela Duchková
  26.06.2017 11:38 | viac »
 • V apríli tohto roka navštívili deti VI. oddelenia (3. B) Bibianu. Pozreli si výstavu Krajina komiksu a zúčastnili sa aj na tvorivej dielni Naučme sa tvoriť komiks s jedným z autorov výstavy, výtvarníkom Matúšom Maťátkom. Všetky práce detí postúpili do súťaže. Boli sme milo prekvapení, keď dve deti – Alister Kobe Apodaca Filip Lukáč – získali za svoje originálne práce výhru, ktorou bola knižka Červený vírus a kučeravý Sebastián od autorky Ivany Auxtovej s ilustráciami Matúša Maťátka aj s jeho venovaním. GRATULUJEME!
                                                                                                            Marcela Duchková
  26.06.2017 11:36 | viac »
 • BIBIANA sa počas troch mesiacov zmenila na krajinu komiksu. Autori rovnomennej výstavy Ingrid Abrahamfyová, Marek Dobeš a Matúš Maťátko, pretvorili priestory na prízemí na fantastický svet komiksového príbehu na motívy slovenskej rozprávky Plavčík a Vratko od Pavla Dobšinského. A keďže v rozprávkach sa uplatňuje najmä fantázia a je možné všetko, autor výtvarného stvárnenia komiksu Matúš Maťátko zasadil známu rozprávku do koloritu dnešnej Bratislavy. Jeho úžasné kresby ste si mohli pozrieť do 26. apríla 2017.
              Výstavné priestory Bibiany vyzerali, ako keby sa dieťa ocitlo v komiksovom svete. Našli ste tam mestá, studňu, zázračný strom, čarovnú truhlicu. V kresbách sa prelínal motív rozprávky so súčasnou Bratislavou.
              K výstave patrila aj tvorivá dielňa Naučme sa tvoriť komiks s Matúšom Maťátkom, na ktorej sa 5. apríla zúčastnili aj deti VI. oddelenia ŠKD (3. B). V komikse môže byť zaujímavý a napínavý príbeh, zápletka, maximálne uplatnenie fantázie, dynamika, výbuch, reálne i fantastické postavy, neviditeľní ľudia. Úlohou detí v tvorivej dielni bolo vymyslieť príbeh o ceste zo školy do Bibiany. Vymyslieť ho tak, aby to nebola iba taká obyčajná cesta. Deti mali naplno uplatniť svoju fantáziu pri fabulovaní príbehu a stvárnení postáv.
              Ako sa im to podarilo? Pozrite si fotografie.
                                                                                                            Marcela Duchková
   
  26.06.2017 11:28 | viac »
 •             BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti, pripravila pre malých i veľkých návštevníkov lahôdku. Od 7. apríla do 8. októbra 2017 si môžete pozrieť výstavu EMÓCIE. Dozviete sa na nej, ako emócie ovplyvňujú náš život. Výstavu autorsky pripravili I. Abrahamfyová a D. Mládenková.
              Vo vstupnej miestnosti sa deti i dospelí dočítajú základné informácie o emóciách. Hneď prvý panel nás nabáda namiešať si emóciu pozostávajúcu z prekvapenia, smútku, hnevu, radosti a strachu. Zároveň tu získate informácie o tom, čo v nás vyvoláva radosť, hnev, smútok a strach. Týmto emóciám sú venované ostatné miestnosti. Každá z nich má svoju farbu – smútok modrú, hnev červenú, radosť žltooranžovú a strach fialovú. Sme smutní, keď niekoho alebo niečo stratíme, zažijeme sklamanie, prídeme o prácu, nedarí sa nám v škole. Návštevníci môžu vyjadriť svoje pocity pri smútku alebo to, ako sa momentálne cítia. Hneváme sa, keď cítime krivdu, nespravodlivosť, zažívame sklamanie, bezmocnosť. Radosť vyjadrujeme vtedy, keď nás niečo poteší, keď sa nám niečo podarí, keď je naše úsilie odmenené úspechom, niečo pekné zažijeme, potešíme iných. Sprevádza ju pocit šťastia. Na prejavenie radosti deťom slúži kolotoč alebo môžu navštíviť altánok dobrého jedla. Hovorí sa, že najväčšia radosť je škodoradosť. Aj vy si to myslíte?
              Azda najlákavejšou miestnosťou v celej výstave je tá, v ktorej dominuje strach. Tak ako je v našom živote dôležitá radosť, lebo sú s ňou spojené príjemné pocity, rovnako dôležitý je aj strach. Strach slúži ako brzda alebo varovanie pre naše správanie. Chráni nás pred nebezpečenstvom. Keby sme sa nebáli, ohrozili by sme sami seba. Ak chceme bojovať proti strachu, musíme ho spoznať. A práve tu máte šancu uspieť. Čakajú vás tri kabínky. V prvej na vás striehne obrovský pavúk, ktorý nemilosrdne tróni nad hlavou odvážlivcov. Jeho malí pomocníci sú všade. Ak trpíte arachnofóbiou, len smelo dnu! V druhej si vyskúšate svoju odolnosť voči výškam. Je to výborný tréning pre akrofobikov na zdolávanie tatranských a iných štítov. V tretej si prídu na svoje všetci tí, ktorých trápi klaustrofóbia. Je v nej úplná tma, sprevádzaná strašidelnými zvukmi, ktoré sa ozývajú v celej miestnosti.
              Viete, čo je sofofóbia? Strach zo školy. Aj z vlastnej skúsenosti viem, že ňou našťastie netrpia všetky deti, zopár sa ich však nájde. Horšie je to s lachanofóbiou. Pri návšteve školskej jedálne mám pocit, že jej holduje väčšina detí.
              Okrem výstavy môžete navštíviť aj tvorivé dielne s rovnomenným názvom. 3. mája sa deťom 3. B venoval študent psychológie Tomáš. V tvorivej dielni deti znázorňovali, ako sa cítia pri rôznych činnostiach. Na základe výrazov tvárí ľudí sa pokúšali uhádnuť prejavy ich emócií. Najťažšie pre nich bolo rozlíšiť hnev a smútok – vyjadrenia tvárí boli podobné. V aktivitách deti hovorili o svojich pocitoch pri prežívaní radosti a o príčinách strachu. Skúsenosti boli rôzne – niekto sa bojí zubára, iný búrky, angličtiny, tmy, pádu z výšky, pavúkov, strašidiel, zlých ľudí.
              Všetci ľudia prežívajú emócie a sú nimi ovplyvňovaní. Emocionálne kvality získavame už v detstve a sprevádzajú nás celý život. Emócie sú pre život dôležité, robia ho farebným, pestrým a plnohodnotným. Bez nich by bol náš život nezaujímavý, smutný a menejcenný.
  Marcela Duchková
                                                                                               
             
   
  20.06.2017 10:07 | viac »
 • V nedeľu 21. 5. 2017 ste si mohli v relácii RTVS Bola raz jedna povesť vypočuť rozprávanie o tom, ako sa uhorský kráľ Matej Korvín v roku 1467 zaslúžil o založenie najstaršej univerzity na Slovensku – Academie Istropolitany. V tomto príbehu okrem kráľa zohrávajú dôležitú úlohu aj neopätovaná láska a susedské vzťahy, vynaliezaví študenti a škriatok Posmievačik.
              Od našej školy k budove Academie Istropolitany, ktorá sa podľa historických prameňov nazývala Universitas Istropolitana a nachádza sa na Ventúrskej ulici, to nie je až tak ďaleko. Soška Posmievačika sa škerí na okoloidúcich z výklenku domu č. 29 na Panskej ulici. A tak sme sa rozhodli tieto miesta navštíviť. V stredu 24. mája sa deti VI. oddelenia (3. B) vybrali do centra mesta. Cestou sme stihli obdivovať tancujúcu a spievajúcu fontánu pred hotelom Carlton a potom sme už vykročili k miestam, kde na nás dýchla dávna história Bratislavy. Možno sme stáli práve na tom mieste, kde pred 550 rokmi Matej Korvín otváral a ostrihomský arcibiskup Ján Vitéz posvätil novú univerzitu. Bol to zvláštny pocit. V súčasnosti sa tu nachádza Divadelná fakulta Vysokej školy múzických umení, takže budova nestratila svoj študijný charakter.
              V našom putovaní za históriou mesta sme pokračovali na Panskú ulicu, kde podľa povesti veselí študenti osadili sošku škriatka oproti domu Karola Kunza, ktorý sa neúspešne uchádzal o priazeň vydatej meštianskej ženy. Aj tu sme urobili niekoľko fotografií. Je to zvláštne, ale všetky fotografie sa vydarili okrem tých s Posmievačikom. Akosi sa vytratili z fotoaparátu. Žeby v tom mal prsty nejaký škriatok?
              Našu vychádzku sme ukončili v zmrzlinárni na Hviezdoslavovom námestí, „osviežili“ sme sa pri striekajúcej fontáne pred Carltonom. Obdivovali sme Ganymedovu fontánu pred historickou budovou SND. Ktovie, možno si raz aj o jej vzniku vypočujeme zaujímavý príbeh v relácii Bola raz jedna povesť.
                                                                                                            Marcela Duchková
  20.06.2017 08:41 | viac »
 • Rozprávku O psíčkovi a mačičke pozná každý žiak.

  Žiaci 2.B v školskom roku 2016/2017 si v rámci projektu:

  “Čítame s porozumením“

  knihu prečítali, vytvorili krátky obsah s vlastnou ilustráciou.

  Dňa 8.6.2017 žiaci 2.B overili svoju pamäť a kontrolovali čítanie z knihy O psíčkovi a mačičke v podaní známej herečky Eleny Podzámskej v Staromestskej knižnici.  Pri čítaní deti ani nedýchali, pregúľali očkami ako pani Podzámska prežívala s nimi šibalstvá psíčka a mačičky.

                                                                                                            Mária Tomašovičová
   

  13.06.2017 12:07 | viac »
 • Či si Lenka a či Filip,heart
  nikdy do svojej mamičky nerýp.
  My sme to však urobili
  a poriadne ľutovali.
  Stali sme sa mamičkou a mamička deťmi,
  veľa sme sa natrápili, mamičkinmi trikmi.
  Obidvaja navždy vieme, že mamičku počúvame
  a ak treba – pomôžeme  heart !!!
  Mária Tomašovičová
  23.05.2017 18:33 | viac »
 • Vedieť narábať s peniazmi patrí k finančnej gramotnosti každého človeka. Aby sme niečo nezmeškali a naučili sa správne hospodáriť, musíme sa to učiť už od útleho veku. To je aj jeden z cieľov výstavy v Detskom múzeu Múdro sporiť, rozumne míňať. Deti VI. oddelenia ŠKD (3. B) ju navštívili 15. marca 2017.
  V priestoroch múzea ich privítala lektorka Janka. V úvodnom rozhovore si overila, aké vedomosti majú o sporení a míňaní peňazí. Z modelovacej hmoty si vyrobili vlastné mince s obrázkom. Použili rôzne motívy: Kriváň, kríž, Bratislavský hrad, rok 2017, iniciály svojho mena, Gerlach, ale i celkom nevšedné – smajlíka, bodky, srdiečko, mesačnú oblohu, postavu človeka, slnko, slimáka, vedeckú fľaštičku, vojaka, blesky.
  V ďalšom rozhovore s Jankou sa deti dozvedeli o výhodách platby eurom. Euro je spoločná mena pre 19 krajín Európskej únie. U nás ním platíme od roku 2009. Na každej eurominci je vyjadrená jej hodnota so znakom, ktorý charakterizuje jednotlivé štáty, a rok razenia. Na Slovensku sme pred zavedením eura platili slovenskými korunami. Ešte dávno predtým československými korunami, grošmi, dukátmi, keltskými mincami – biatekmi, vecami na výmenu. Používaniu peňazí predchádzal výmenný obchod. Ľudia si medzi sebou vymieňali výrobky alebo službu tak, aby to bolo pre nich obojstranne výhodné. Fungovalo to asi takto: za jedno prasa ti dám sekeru, dvoje šiat, košeľu, tri husi, päť rýb a na jeseň ti budem pomáhať tri dni pri zvážaní dreva z lesa na kúrenie. Potreba vymyslieť niečo univerzálne, čiže platidlo, nastala vtedy, keď tovar alebo služba nevyhovovali jednej zo strán. U nás boli vzácne kovy, tak vznikli hrivny – dlhé pásy kovu ako platidlo. V iných krajinách to boli mušle, perly, ryža, papier, hodváb, v orientálnych krajinách najmä koreniny. Vrecko čierneho korenia stálo pred 500 rokmi vrecko zlata. Kedysi dávno lovci z vnútrozemia boli ochotní vymeniť za hrudu soli množstvo kožušín dravých zvierat. Podobne slúžili ako platidlo pazúry a zuby dravých zvierat. Peniaze vznikli preto, lebo nosiť hrivny bolo nepraktické. Z rovnakého dôvodu vznikli neskôr bankovky.
  Pozorným počúvaním sa deti dozvedeli mnoho zaujímavostí. Napríklad to, že výroba 500-eurovej bankovky stojí 16 centov. Na rozpoznanie pravej od falošnej bankovky slúžia vodoznaky, ochranné prúžky, ktoré musí obsahovať každá bankovka. Vidíme ich pod špeciálnou lampou.
  V bankomate odpovedali deti na 10 otázok. Každá z nich mala tri možné riešenia. Za správne odpovede dostali loptičky, ktoré uplatnili v hre. Mohli v nej kupovať bicykel, tablet, ale i najmilšiu makovú zmrzlinu. Viete, že podnik s najstaršou nepretržitou prevádzkou na svete je Kremnická mincovňa? Je to tak, mincovňa vznikla v roku 1328, čiže sa v nej pracuje už neuveriteľných 689 rokov. V Uhorsku sa razili mince v niekoľkých mestách, na Slovensku to bolo v Kremnici,  Smolníku a Košiciach. Vznikli pre blízkosť baní, kde sa ťažilo zlato a striebro.
  Po nazbieraní toľkých vedomostí sa deti zahrali na ozajstných obchodníkov. Počínali si veľmi dobre. Vymieňali, kupovali, predávali všetko možné. Ak chcete, môžete to skúsiť aj vy. Výstava Múdro sporiť, rozumne míňať, na ktorej nájdete aj „pravú“ zlatú tehličku, je otvorená v Detskom múzeu do konca júna tohto roka.
   
                                                                       Marcela Duchková
                                                                                   ZŠ s MŠ M. R. Štefánika
                                                                                 na Grösslingovej ulici
                                                                                   
   
  04.05.2017 13:09 | viac »
 • Čo by ste robili, keby ste dostali slona? Ako by ste sa zachovali? Čo by ste s ním urobili? Prijali by ste ho? Nuž, takýto dar pripravili pre kráľa Maximiliána II. v rádiu Junior.
              Internetové rádio JUNIOR vysiela programy pre malých poslucháčov. V stredu 19. apríla 2017 navštívila deti 3. B redaktorka rádia Junior Rozália Vlasková. Cieľ jej návštevy bol jednoduchý a zároveň zložitý – vyzvedieť od detí, aké dary by pripravili pre kráľa Maximiliána II. ony.
              Maximilián II. Habsburský bol rakúsky arcivojvoda, český a uhorský kráľ, rímskonemecký cisár z rodu Habsburgovcov. Bol najstarším synom cisára Ferdinanda I. Habsburského a Anny Jagelovskej a prvý korunovaný panovník v Dóme svätého Martina v Bratislave. Korunovácia sa konala 8. septembra 1563. O jeho prítomnosti v meste svedčí aj fontána na Hlavnom námestí. Podľa historických záznamov dal fontánu postaviť po veľkom požiari, ktorý zachvátil Bratislavu počas osláv jeho korunovácie. Dokončená bola v roku 1572.
              A čo by darovali Maximiliánovi II. deti 3. B? Dozviete sa to, ak si zapnete rádio Junior v sobotu 29. apríla. Reláciu Čo by bolo, keby si môžete po premiére vypočuť aj v archíve relácií.
                                                                                                Marcela Duchková
   
  26.04.2017 08:38 | viac »
 • Návšteva kina Lumiére, streda 26.4.2017, o 14:00hod, film: BODI. Psia superstar.

   

  20.04.2017 15:50 | viac »
 • Síce oveľa skôr ako v predchádzajúce roky, ale o to sú krajšie. Teplo vyhnalo puky do nádherných ružovobielych koruniek. Pozrite sa na tú nádheru. Obdivovali ich aj deti 3. B.
                                                                                                            Marcela Duchková
  07.04.2017 16:56 | viac »
 • Každý mesiac navštívi deti VI. oddelenia ŠKD (3. B) Slniečko. Prinesie darčeky – básničky a príbehy od slovenských spisovateľov, slovenské ľudové rozprávky, zážitky Jožka Mrkvičku, zaujímavosti z prírody, príbehy na zamyslenie. V rubrike Desať divov Slovenska sa dozvieme o známych i menej známych ľuďoch, udalostiach, predmetoch, ktorými sa hrdí naša krajina. V krížovke si overíme, čo sme si zapamätali o dive Slovenska, a v doplňovačke vylúštime známu osobnosť slovenskej literatúry, postavu z literárneho diela alebo inú zaujímavosť.
              Keď to všetko prečítame a vyriešime, posielame do redakcie odpovede na súťažné otázky. Nezabudneme pozdraviť celú redakciu a tešíme sa na ďalšie číslo Slniečka. Vždy pridáme pekné obrázky, ktoré charakterizujú aktuálne číslo. Preto sme sa potešili, že redaktorov Slniečka oslovili naše kresby. Môžete si ich pozrieť v aprílovom čísle.  Slniečko.PDF
                                                                                                            Marcela Duchková
   
  07.04.2017 16:22 | viac »
 •             V stredu 22. 3. 2017 sa uskutočnila druhá fáza akcie Pomoc ropuchám pri jarných migráciách na Železnej studničke v Bratislave. Deti 3. B a 7. A sa vybrali do obľúbenej oddychovej lokality Bratislavčanov ešte raz. Dôvod – prenášanie žabiek do rybníka. Vybavení vedrami a odhodlaním zachrániť čo najviac žabiek pre budúce potomstvo sa odviezli na miesto.
  Hlavná organizátorka akcie Blanka Lehotská deťom pripomenula zásady správneho zbierania a potom hor’ sa k zábranám. Ešte predtým záchrana párika, ktorý by bol celkom iste skončil pod kolesami autobusu, ktorým sme pricestovali, a začíname. Niektoré deti zbierali samčeky, iné páriky. Keď mali vo vedre primeraný počet žabiek, vypustili ich do rybníka. Počas dopoludnia, ktoré sme strávili na Železnej studničke, deti vyzbierali a preniesli do rybníka 371 párov a 828 samčekov, čo je spolu 1 570 žabiek.
  Do školy sme sa vracali s dobrým pocitom, že sme pomohli prírode. Už sa tešíme na budúci rok!
                                                                                                Marcela Duchková
  03.04.2017 13:09 | viac »
 • V priebehu školského roka sme deťom v školskom klube zdôrazňovali najmä význam  čítania kníh. Spoločne sme si čítali a navštevovali Staromestskú knižnicu.
  Dňa  28.3.2017  sme pre nich zorganizovali malé spestrenie "Burzu kníh." Deti si priniesli z domu knihy, ktoré mali už prečítané a mohli si ich medzi sebou vymeniť. 
  Záujem  o výmenu kníh bol veľký.
  V detských očkách  bolo vidieť radosť zo staro-novej knihy.
   
  30.03.2017 13:07 | viac »
 • 1.3.2017 nás v Školskom klube navštívil pán Belovič,
  ktorý svojou zaujímavou hrou a hlavne šikovnosťou
  predviedol, ako sa dá vyplniť voľný čas.
  Do zábavných pohybových hier sa zapojili všetky deti.
  Zdanlivo ľahké hádzanie loptou sa zmenilo na ťažkú drinu,
  A nie vždy sa deťom hra vydarila. 
  Ďakujeme!
   
  27.03.2017 15:28 | viac »
 • 2.A
  1. Žofia Hoffmanová   34 bodov
  2. Hana Piptová             12 bodov
  3. Tamara Tánczosová 11 bodov
   
  2.B
  1. Matúš Weidler          23 bodov
  2. Laura Košťálová        18 bodov
  3. Lea Víghová               17 bodov
   
  3.A
  1. Tamara Hamuľaková  18 bodov
  2. Katarína Vranová        17 bodov
  3. Kristína Bayerová        16 bodov
   
  3.B
  1. Adam Palko                    66 bodov
  2. Ema Petrociová            23 bodov
  3. Lukáš Niepel                  21 bodov
   
  3.C
  1. Kristína Pallová                 27 bodov
  2. Kristína Marendiaková  26 bodov
  3. Gréta Švecová                  25 bodov
   
  4.A
  1. Gréta Grešlíková         23 bodov
  2. Júlia Horecká                 14 bodov
  3. Ema Keltošová               7 bodov
   
  4.B
  1. Philip Lipský                   15 bodov
  2. Sofia Einetterová        10 bodov
  3. Beáta Mesárošová        6 bodov  
  23.03.2017 17:19 | viac »
 • Návšteva kina Lumiére, streda 29.3.2017, o 14:00hod, film: OZZY
  23.03.2017 12:21 | viac »
 •             V sobotu 18. 3. 2017 sa uskutočnil už 32. ročník akcie Pomoc ropuchám pri jarných migráciách na Železnej studničke v Bratislave. Organizuje ju základná organizácia Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny so sídlom v Bratislave Miniopterus.
              V tento deň sa tu stretli všetci, ktorým záleží na tom, ako bude vyzerať naša príroda. Na akcii sa zúčastnili aj deti 3. B a 7. A. Niektorí si priniesli vlastné náradie, iní využili ponuku organizátorov. Dospelí kopali žliabok, kládli fóliu a vyrábali kolíky na jej prichytenie. Deti nosili drevo a kolíky na miesta, kde to bolo potrebné, a udupávali zeminu. Tí, ktorí sa nebáli kladiva, zatĺkali kolíky. Popoludní bolo dielo hotové.
              Veľká VĎAKA patrí všetkým deťom, rodičom a starým rodičom, ktorých neodradila nepriazeň počasia – nepríjemný dážď, vietor a chlad. Prišli a vytrvali. Ešte posledný pohľad na hotové zábrany a odchádzame. Železná studnička sa s nami lúčila odkvitajúcimi snežienkami.
                                                                                                            Marcela Duchková
   
  22.03.2017 17:24 | viac »
 • 10.03.2017 16:37 | viac »
 •             Na jeseň minulého roka sme uskutočnili v našej škole zbierku potrieb pre bratislavský útulok Slobody zvierat. Deti 1. stupňa, ktorým nie je osud opustených zvierat ľahostajný, sa rozhodli pomôcť. Niekoľko týždňov nosili do školy staré uteráky, návlečky, plachty, slamu, granulky, konzervy a hračky pre psíkov a mačičky.
              Vo štvrtok 16. februára 2017 sa deti 3. B vybrali na Polianky v Dúbravke. V útulku ich privítala pani Janka Liptáková. Rozprávala deťom príbehy psíkov, ktorým ľudia veľmi ublížili. Keď sa im z rôznych príčin zunovali, týrali ich alebo ich vyhodili. Psíka, ktorý mal reťaz vrastenú do krku, museli najprv uspať, aby ho od nej oslobodili. Sučka Koňa, ktorú našli zrazenú pri ceste, musela podstúpiť operáciu a následnú rehabilitáciu. Z následkov sa spamätáva dodnes. Abe bol taký vychudnutý, že sa nevládal postaviť na nohy. Najčastejšie ľudia vyhadzujú sučky s mláďatkami. Nechcenému množeniu možno zabrániť sterilizáciou a kastráciou zvierat.
              SLOBODA ZVIERAT je občianske združenie. Peniaze na svoju činnosť získava z darov dobrých ľudí. Okrem stálych zamestnancov v útulku pracujú aj dobrovoľníci. Keď sa zvieratko dostane do útulku, prevezme ho pani veterinárka. Nasleduje vakcinácia a čipovanie. Sloboda zvierat pomáha aj ľuďom bez domova. Ošetrenie ich psíka je bezplatné. Pre mnohých z nich je psík jediný živý tvor, s ktorým sa delia o miesto na ulici. V súčasnosti je v útulku 250 psíkov rôznej veľkosti a rasy a niekoľko mačičiek. V čase našej prítomnosti tam boli tri, ostatné si ľudia adoptovali. Mačky majú veľký výbeh oddelený od kotercov psíkov.
              Na záver našej návštevy deti mali možnosť ísť so psíkmi von. Miško, Julinka, Bondy, Jua a Eleonóra sa veľmi potešili, keď si ich deti zobrali na vôdzku a vykročili k lesu.
              Ďakujeme pani Šulekovej, mamičke Emky Gajarskej, za odvoz proviantu pre zvieratká. Dúfame, že to nebola naša posledná návšteva v útulku. Do havkania a do mňaukania nabudúce!
  Marcela Duchková
   
  06.03.2017 19:21 | viac »
 • Karneval spestrili naše šikovné a talentované dievčatá zo 4. B, ktoré si pre žiakov pripravili tanečné vystúpenie. Môžete si ho pozrieť kliknutím na obrázok. 
  03.03.2017 16:17 | viac »
 • Fašiangový ples
  Marek vkročí do triedy,
  svojim očiam neverí.
  Grossíčatá nikde nevidí...
  V triede krásni indiáni, princezničky veselé,
  tešia sa, že budú 2... ( hodiny)
  Fašiangová zábava sa začala,
  hneď každá maska jasala.
  Súťažili všetky masky,
  odmenou im bola nielen sladká odmena,
  ale aj diskotéka od zľaknutého Mareka !   
   
  03.03.2017 16:11 | viac »
 • Návšteva kina Lumiere, streda 15.2.2017, o 14:00hod, film * Až na severný pól.
  10.02.2017 14:40 | viac »
 •  Karneval v ŠKD 8.2.2017 streda od 14:00 v telocvični školy
  30.01.2017 10:56 | viac »
 • Návšteva kina Lumiere, streda 25.1.2017, o 14:00hod., film - Vaiana.
  23.01.2017 17:02 | viac »
 •             Aj tento rok usporiadalo Prírodovedné múzeum SNM v Bratislave súťaž pre deti od 6 do 12 rokov Jeseň v prírode. Ten, kto sa na nej chcel zúčastniť, musel odpovedať na kvízové otázky a zhotoviť výtvarnú prácu s jesennou tematikou z materiálu, ktorý nájdeme v prírode v jesennom období. Do súťaže sa zapojili aj deti VI. oddelenia ŠKD Alister Kobe Apodaca, Richard Andrew Hassett, Rebeka Kucejová, Vanessa Marošová, Ema Petrociová, Petra Styková, Maximilian Štuk, Lea Tarkovičová a Tatiana Timková.
              Do finále, ktoré sa uskutočnilo 7. 12. 2016, postúpili tí, ktorí správne odpovedali na kvízové otázky a uspeli s výtvarnou prácou. Deťom zo VI. oddelenia sa to podarilo všetkým. A tak v stredu 7. 12. plní očakávania navštívili priestory múzea.
              V antropologickom oddelení ich spolu s ostatnými víťazmi okrem RNDr. Aleny Šefčákovej, PhD. privítal aj doktor József Schmidt, čiže kostra. Inak všetko, čo nasledovalo, sa nieslo v znamení ľudských kostí. A tých majú v Prírodovednom múzeu neúrekom. Sú pekne poukladané v škatuliach, v každej sa nachádza kostra jedného človeka. V zbierke je 10 000 kostier ľudí z rôznych období. Sú to kosti staré tisícky rokov, kostry neandertálcov i Keltov. Na niektorých lebkách boli stopy po sečných aj strelných zbraniach. Múzeum sa pýši aj dvomi staroegyptskými múmiami, starými tritisíc rokov. O jednej z nich vieme, že to bol robotník, ktorý staval pyramídy v Egypte. Mal asi 30 rokov a zvláštne na ňom je, že mal umelú ľavú ruku.
              Možno tu vidieť aj lebky z Kaplnky sv. Jakuba, nachádzajúcej sa na nám. SNP v Bratislave.
              Po exkurzii do hlbín ľudských kostí si deti overili správne odpovede na kvízové otázky. Odmenou v súťaži boli semienka rastlín. Na záver si prezreli niektoré expozície múzea. Videli rôzne zvieratá, vtáky, mamuta i dinosaura, leva, tigra i ohrozeného snežného leoparda, ale i kosti jaskynného medveďa.
              Dovidenia o rok!
   
                                                                                                            Marcela Duchková
   
  21.12.2016 11:15 | viac »
 • Keď  meno  KATARÍNA v kalendári  kraľuje,
  hneď  sa  každý  žiak  v ŠKD pripravuje.
  Básničky, pesničky ba aj tanček  chcú  skvelo zvládnuť,
  ešte lepšie pohyb v tanci zmaknúť.
  Hoci nás Katarínska zábava riadne unavila,
  pozrite , aká veľká radosť sa nám v tvári prejavila !
   
  05.12.2016 17:25 | viac »
 • Návšteva kina Lumiere, streda 23.11.2016, o 14:00hod., film - Kubo a kúzelný meč.
  10.11.2016 16:24 | viac »
 • Šarkan - symbol jesene

  V klube máme pravidlá,
  že mobil a tablet je vec pre nás nevhodná.
  Jeseň klope na dvere
  a zábava s ňou v klube je.

  V každom oddelení sme tichšie ako inokedy,
  veď lepíme, kreslíme a zúčastňujeme sa ŠARKANIÁDY ...
  Všetky dvere veselé sú,
  šarkany ich ozdobou sú !!!
  02.11.2016 08:44 | viac »
 • Vo štvrtok 27. 10. nahrávala redaktorka RTVS Rozália Vlasková v 3. B príspevok do relácie Bola raz jedna povesť. Chcete sa dozvedieť, kde je Engerau a kedy slávny Napoleon Bonaparte navštívil Bratislavu? Stačí, keď si vypočujete rozprávanie detí v nedeľu 30. 10. 2016 krátko po pol ôsmej na stanici Rádio Slovensko. Ak to nestihnete, príspevok nájdete na webovej stránke RTVS v rubrike relácie.
   
  27.10.2016 19:38 | viac »
 •                            
   
  ..škola končí, pre radosť, v LPČ už je nás dosť.
  Veľké  čaro pre nás je, vychoška tu s nami je.
  Na  Železnej studničke,  čarujeme z vodičky, krásne žaby zelené.
  V Prietrži vo veľkej vode , čarujeme papier z kade.
  Eurovea  už nás  volá: Hurá detí, rozprávka je v kine nová !
  Papier máme, kresliť vieme  Bibiánu navštívime.
  ...chceme trošku vidieka, nech nám činnosť uteká...
  Aj Driny sme  zdolali, Červený Kameň sme videli,
  pred slnkom sa schovali  Pod  gaštankou na ranči.
  Šikovní sme veru boli, na koni  sa povozili.
  Štúra sme si uctili ako malí Slováci.
  Činnosť mohol každý závidieť nám, veď plavba loďou na Devín,
  splnila sen všetkým nám.
  …. dohoda bola veru istá, že LPČ sa na rok chystá....
  19.09.2016 14:17 | viac »
 • Aj tento rok sa v dňoch 24. 7. – 29. 7. 2016 uskutočnilo v Medickej záhrade, Starej tržnici a v obchodnom centre Eurovea stretnutie umelcov z celého sveta. Prípravy na túto udalosť si v Medickej záhrade pozreli aj deti IV. oddelenia (2. B). Chcete vidieť, ako to tam vyzeralo? Pozrite sa!

   
  04.07.2016 09:34 | viac »
 • 22. júna 2016 sa deti IV. oddelenia (2. B) zúčastnili na tvorivých dielňach, ktoré zorganizovala Staromestská knižnica v spolupráci s pracovníkmi firmy DELL. Zuzka, Anka, Lenka, Kika a Zuzana pomohli deťom nájsť krásu v obyčajnom kameni. Šikovné ruky detí premenili obyčajné kamienky na veselé strašidielka, figúrky Angry Birds, planéty, kvety, vesmírneho chrobáka, mačku, lienky, srdiečka, príšery, macka, žraloka, húsenicu, dinosaura, Kyklopovu hlavu, ale i balón, mikulášsku čižmu, psíka, Ninja rybu.
  Po tvorivých dielňach s kamienkami nasledovali tvorivé dielne v piesku a na futbalovom trávniku. Nezabudli sme si prečítať ani horúce novinky z EURA 2016 vo Francúzsku.
  04.07.2016 09:29 | viac »
 • 15. júna 2016, pri príležitosti 2. výročia svojej inaugurácie, usporiadal prezident Andrej Kiska Deň otvorených dverí v Prezidentskom paláci. Zúčastnili sa na ňom aj deti 2. B.
              Pred palácom nás privítala vojenská hudba z Banskej Bystrice, ktorá zahrala hudbu z filmov Star Wars, Piráti z Karibiku a Indiana Jones. Videli sme ukážky sebaobrany špeciálnych jednotiek s nožom v ruke a s palicou, vystúpenie slobodníka orchestrálneho hráča Mareka Tučeka, ktorý zahral na trúbke vojenské signály. Nevynechal ani prezidentskú fanfáru. Na zadnom nádvorí si mohli návštevníci pozrieť výstroje a výzbroje čestnej stráže prezidenta. Boli sme svedkami  aktu striedania stráží.
              Po povinnej bezpečnostnej kontrole sme sa ocitli na krásnom točitom schodisku. Prezreli sme si prijímací salón, a niekoľko ďalších salónov pomenovaných podľa farby, ktorá charakterizovala všetko, čo v nich bolo. Nazreli sme aj do jedálne a Kaplnky svätej Barbory. V priestoroch paláca boli vystavené štátne vyznamenania. Na chodbe nás upútal kameň mieru, ktorý prežil výbuch atómovej bomby v Hirošime 6. augusta 1945. Svoju návštevu v reprezentačných priestoroch Prezidentského paláca sme zakončili v zimnej záhrade, kde sa uskutočnilo stretnutie pána prezidenta s návštevníkmi paláca.
              Spomienkou na našu návštevu v Prezidentskom paláci boli pamätné odznaky a pečiatky, portrét s podpisom, no a, samozrejme, osobné stretnutie s  prezidentom Andrejom Kiskom.
   
  04.07.2016 09:25 | viac »
 • Medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana pripravil DEŇ DETÍ v japonskom štýle. V spolupráci s Japonským veľvyslanectvom v Bratislave ponúkol deťom ukážky z japonskej kultúry a umenia. Po celý deň 1. júna mali deti možnosť navštíviť všetky výstavné priestory Bibiany a vyskúšať si svoje zručnosti v tvorivých dielňach kaligrafie a origami. V dopoludňajších hodinách videli svetoznáme bábkové divadlo a ukážky bojových umení. Popoludní sa na programe zúčastnili aj deti IV. oddelenia ŠKD (2. B). Naučili sa, ako sa skladajú rôzne figúrky origami, a kaligrafickým písmom napísali svoje meno v japončine. Na nádvorí pred Bibianou si pozreli rituál obliekania kimona, vyskúšali si japonské spoločenské hry šogi a go, a vypočuli si japonské rozprávky. Bol to naozaj nevšedný zážitok.
              Ďakujeme a dovidenia! Arigato. Sajonara.


   
  04.07.2016 09:23 | viac »
 • 01.07.2016 11:21 | viac »
 • 08.06.2016 09:31 | viac »
 • Vo štvrtok 2. 6.  nahrávala  redaktorka RTVS Rozália Vlasková príspevok do relácie Bola raz jedna povesť. To, ako deti prerozprávali príbeh z dávnej minulosti nášho mesta o dcére kastelána Bratislavského hradu, ktorá sa bezhlavo zaľúbila do tureckého veliteľa, si môžete vypočuť v nedeľu 5. 6. 2016 krátko po pol ôsmej na stanici Rádio Slovensko. Ak to nestihnete, príspevok nájdete na webovej stránke RTVS v rubrike relácie.
  03.06.2016 13:54 | viac »
 • Poznáte to – škrípajúce brzdy, húkanie sanitky, hasičského alebo policajného auta. Záchranári, hasiči, policajti. Ľudia, ktorí zachraňujú život iných, vyslobodzujú ľudí z havarovaných a horiacich áut a domov, hasia oheň, pomáhajú pri povodniach, ochraňujú majetok, kontrolujú dodržiavanie dopravných a iných predpisov.
  Akí sú? Rýchli, odvážni, silní, bystrí, šikovní, statoční. Denne nasadzujú svoje životy, aby ochránili majetok a životy druhých. Sú to hrdinovia všedného dňa. Tak sa volá i výstava v Detskom múzeu, na ktorej boli 6. 4. 2016 deti IV. oddelenia (2. B). Videli, ako vyzerá interiér sanitky, policajného a hasičského auta i hasičskej stanice. Obliekli sa do uniforiem hasičov, záchranárov a policajtov. Na vlastnej koži si vyskúšali, ako funguje integrovaný záchranný systém, ako privolať pomoc pri ohrození života. Ocitli sa v situáciách, kde pomáhať a chrániť nie je iba heslo.
  Na záver si každé dieťa vyrobilo svoj odtlačok prsta, ktorý je jedinečný, nezničiteľný a nemenný po celý život.
  Výstava Hrdinovia všedného dňa potrvá do 30. júna tohto roka.
                                                                                                Marcela Duchková
  19.04.2016 11:45 | viac »
 • 14.04.2016 14:07 | viac »
 • ...ako ľahko by nám bolo,
  keby všetko vidieť bolo.
  Luxor-ku sme navštívili,
  veľmi sme sa unavili.
  Veľkonočné dobrotky,
  skrývali sa potvorky.
  Prváci sa nedali,
  húževnato hľadali.
  Víla Amálka na pomoc prišla
  a všetka únava nás prešla !!!
  12.04.2016 12:48 | viac »
 • Medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana pripravil pre deti všetkých vekových kategórií nevšedný zážitok – výstavu Zaži textil. Dozviete sa na nej, čo je textil, kde všade ho môžeme nájsť, z čoho sa skladá a akým spôsobom je vytvorený. V stredu 16. marca 2016 sa na nej zúčastnili aj deti IV. oddelenia (2. B). Na výstave deti pomocou USB mikroskopu preskúmali štruktúru svojho oblečenia. Spoznali viaceré techniky tkania, vlastným telom preverili pevnosť veľkej siete a vyskúšali si viazanie uzlov. Ocitli sa v tmavej miestnosti s trikotovými naťahovacími vláknami. V tvorivej miestnosti si mohli vyskúšať rozličné textilné techniky. Na tvorivej dielni Nitka, vlnka, bavlnka sa deti dozvedeli množstvo zaujímavostí, napríklad aj to, že vlna sa nezískava len z ovčej, ale i z ťavej srsti. Pohrali sa s nitkami – zhotovili si indiánsky totem. 
  Výstavu Zaži textil si môžete pozrieť v Bibiane do 29. mája 2016. 
  Marcela Duchková
  08.04.2016 11:56 | viac »
 • V utorok 15. 3. 2016 nahrávala redaktorka RTVS Rozália Vlasková v našej triede príspevok do relácie Bola raz jedna povesť. V nedeľu 20. 3. 2016 odvysielal Slovenský rozhlas už 100. časť tejto obľúbenej relácie. To, ako deti vnímajú počúvanie povestí, aké sú ich obľúbené povesti a všetko, čo s nimi súvisí, ste si mohli vypočuť v priamom prenose krátko po pol ôsmej na stanici Rádio Slovensko. Ak ste to nestihli, výpovede detí nájdete aj na webe RTVS v rubrike relácie.
  Marcela Duchková
   
  08.04.2016 11:56 | viac »
 • V sobotu 12. a 19. marca 2016 sa na Železnej studničke uskutočnil už 31. ročník akcie Pomoc ropuchám pri jarných migráciách. V oba dni sa pri 1. rybníku a pri Klepáči zišli všetci tí, ktorí majú radi prírodu a chcú jej pomôcť. Dospelí vzali do rúk sekery, kladivá a motyky na hľbenie jarčeka. Deti nosili drevo a kolíky. Po nanosení a prichytení fólie do jarčeka pomáhali udupávať zeminu. A to všetko preto, aby pomohli žabkám každoročne naplniť ich poslanie – dať základy novému V piatok 1. apríla prišla na rad druhá fáza – prenášanie žabiek do rybníka. Deti 2. B ju zvládli na výbornú. Vyzbrojení vedrami a odhodlaním nazbierať do nich čo najviac žabiek sa im to aj podarilo. Do rybníka preniesli 557 samčekov a 154 párov, spolu 865 ropúch. 
  Ropucha bradavičnatá (Bufo bufo) je veľmi užitočná, počas svojho života skonzumuje veľké množstvo hmyzu. 
  Marcela Duchková
  08.04.2016 11:56 | viac »
 • Na oblohe slnko žiari,

  blížia sa k nám sviatky jari.

  Tradičná je šibačka,

  treba farbiť vajíčka.

  V školskom klube tvoríme

  a veselo farbíme.

  Snežienky aj tulipány, sliepočky aj zajačiky,

  detské rúčky vyrobili a chodbu sme vyzdobili!

   

  Do galérie Veľká Noc 2016 boli pridané fotografie.

  06.04.2016 11:46 | viac »
 • Návšteva kina Eurovea 26.10.2016, streda o 14:30 hod, film Tajný život maznáčikov.
  24.10.2016 16:33 | viac »
 • 03.03.2016 11:36 | viac »
 • 03.03.2016 11:36 | viac »
 • Celou školou z jedálne,
  cítiť šišky voňavé.
  A k tým šiškám patria masky,
  lebo máme fašiang krátky.
  Všetky masky tancujú,
  veselo si hodujú.
  Až tu zrazu smutným tónom,
  oznámila  BASA koniec hodom!
  19.02.2016 08:54 | viac »
 • Návšteva kina Lumiere 9.3.2016 streda o 14:00 hod film Robinson Crusoe
  29.02.2016 09:00 | viac »
 • Katarínsky pekný zvyk,

  mladé dievča vykrútiť.

  Ukončiť rok vesele,

  chceli sme aj v ŠKD – e.

  Program sme si pripravili 

  a veselo zabavili!

  11.12.2015 08:24 | viac »
 • Chceme Vám ukázať, ako sa zabávame, čo spolu vyrábame.
  08.12.2015 17:05 | viac »
 • Návšteva kina Lumiere: film PAN: cesta do krajiny-nekrajiny,
  všetky oddelenia ŠKD.
  01.12.2015 16:40 | viac »
 • Vieš čo letí okrem vtáka Ohniváka?

  Predsa šarkan jesenný,
  v školskom klube  robený....
  22.10.2015 09:28 | viac »
 • V školskom klube na jeseň,
  pracujeme každý deň.
  Nápadov už máme dosť,
  majstrujeme pre radosť.
  Odmenou sú naše práce,
  veď pozrite, dospeláci !

   
  08.12.2015 16:39 | viac »
 • 21.10.2015 Streda, Všetky oddelenia ŠKD 
  05.10.2015 17:10 | viac »
 • Súťaž v stolnom tenise detí z VIII. a IX. oddelenia.
  19.05.2015 19:18 | viac »
 • 11.5.2015 vrátenie a požičanie kníh smiley
  07.05.2015 13:08 | viac »
 • Prajeme krásnu a veselú Veľkú noc 1.A, 1.B, 1.C
  01.04.2015 09:15 | viac »
 • 26.3.2015 Burza kníh na 1.stupni :-)
  26.03.2015 16:05 | viac »
 • V stredu 18.3.2015 Kino Lumiere, film - Veľká Šestka
  13.03.2015 12:58 | viac »
 • Valentínsky karneval fotky
  20.02.2015 14:21 | viac »
 • 18.2.2015 Kino Lumiere, film - Medvedík PADDINGTON
   
  10.02.2015 15:55 | viac »
 • 11. 2. 2015 v telocvični školy
  03.02.2015 12:08 | viac »
 • Dielne v medickej záhrade
  09.01.2015 20:04 | viac »
 • Bola raz jedna povesť
  09.01.2015 20:00 | viac »
 • Medická záhrada
  09.01.2015 19:54 | viac »
 • Detské predvianočné dielne
  09.01.2015 19:51 | viac »
 • Zastretý farebny svet
  09.01.2015 19:46 | viac »
 • Najmenší, najšikovnejší
  03.11.2014 21:21 | viac »
 • Športové súťaženie
  16.10.2014 19:07 | viac »
 • Magnólie
  29.04.2014 17:54 | viac »
 • Čítam, čítaš, čítame..
  03.05.2014 14:26 | viac »
 • Hodnoty - priaťeľsto, odvaha, vytrvalosť...
  29.04.2014 17:48 | viac »
 • 1150. výročie príchodu Cyrila  a Metoda
  03.05.2014 14:26 | viac »
 • Zvuky okolo nás
  03.11.2014 21:23 | viac »
 • Detské doplňovačky
  29.04.2014 17:16 | viac »
 • Objavy s Luciou
  03.11.2014 21:51 | viac »
 • Pantomíma.
  20.03.2014 15:36 | viac »
 • Polročné prázdniny na severe.
  18.02.2014 10:00 | viac »
 • Oslavy Valentína v ŠKD
  16.02.2014 19:34 | viac »
 • 1. ročník - Januárový beh.
   
  18.01.2014 21:49 | viac »
 • Ako sme pomáhali
  15.12.2013 19:51 | viac »
 • Rozhovor s Romanom Bratom
  15.12.2013 19:08 | viac »
 • Staromestská knižnica
  15.12.2013 19:08 | viac »
 • Bienále ilustrácií Bratislava
  15.12.2013 19:09 | viac »
 • Tvorivá dielňa
  04.02.2014 20:46 | viac »
 • Výmenná burza hračiek medzi deťmi I. - V. oddelenia.
  11.12.2013 21:10 | viac »
 • Halloween...bosorky, strašidlá, zombíci, kati, trolovia princezné, ale aj kovboji...a veľa ďalších pekných a zaujímavých  masiek sa stretlo 29. 10. na chodbe ŠKD.   
  25.11.2013 12:07 | viac »

Galéria fotiek

Zoznam článkov

Novinky

Kontakt

 • Základná škola s materskou školou Milana Rastislava Štefánika
  Grösslingová 48, 811 09 Bratislava
 • +421 2 5292 3482

Fotogaléria