• Škriatkovanie s Rádiom Junior

• 28.09.2023 08:16
      • Na sklonku školského roka 2022 – 2023 sa v budove Slovenského rozhlasu (SRo) v Bratislave uskutočnilo prvé Škriatkovanie s Rádiom Junior v histórii. Vo štvrtok 29. júna 2023 sa na podujatí zúčastnili aj deti III. oddelenia ŠKD (1. C). Najprv sme si pozreli budovu Slovenského rozhlasu. Lektorka Daniela Čarná nás zasvätila do tajov obrátenej pyramídy. V budove SRo sa nachádza 9 rozhlasových staníc, koncertné sály, nahrávacie štúdiá a galéria. Autorom stavby je architekt Štefan Svetko a postavili ju v rokoch 1969 – 1985. Je vyrobená z rovnakého materiálu ako Eiffelova veža – z ocele. Žiadna iná stavba tohto druhu vo svete nie je, na Slovensku máme jedinečný originál.
        Základom pyramídy sú výťahy a schody. Oboje sme využili. Srdce budovy tvorí vnútorné átrium. Architekt Štefan Svetko ju nazval kostolom a továrňou zároveň. Budova má vynikajúcu akustiku a je zvukotesná. Vnútri počuť len to, čo sa deje v budove. Pri započúvaní sa do ticha na chodbe sme vnímali len hovor, smiech, vŕzganie dverí, šumenie. Budova Slovenského rozhlasu je národnou kultúrnou pamiatkou. Po krátkom odpočinku sme sa presunuli do malej sály, kde už netrpezlivo čakali ďalší návštevníci. Program moderovali redaktorky Rádia Junior Rozália, Veronika a Lucka. O hudbu sa postarala kapela Doddler Punk. Deti s nadšením privítali škriatka Breptíka, ktorý je zodpovedný za všetky brpty v rádiu. Hneď na úvod ho vyskúšal básnik Daniel Hevier z predmetov rozprávkoznalectvo, brptanie a muzicírovanie. Pri odpovediach Breptík veru zažil horúce chvíle. Nakoniec všetko dobre dopadlo a deti i dospelí oslávili škriatkovanie veselým tancom s permoníkom Michalom. Na záver všetkých čakala sladká odmena – palacinky a suveníry. Milý Breptík, tešíme sa, že sme sa videli a želáme ti krásny začiatok školského roka.