• Čítam, čítaš, čítame

11.04.2019 11:47

V Staromestskej knižnici sa v tomto školskom roku uskutočnil 14. ročník čitateľskej súťaže pre deti a mládež Čítam, čítaš, čítame. Súťaž trvala od 1. 10. 2018 do 28. 2. 2019. Deti z našej školy navštevujú pobočku SK na Karadžičovej ulici. Vo štvrtok 7. marca 2019 riaditeľka Staromestskej knižnice PhDr. Judita Kopáčiková odovzdala diplomy víťazom v pobočke na Blumentálskej ulici a absolútnym víťazom v jednotlivých kategóriách za všetky pobočky SK. Veľmi nás teší, že aj naša škola má v tejto súťaži svojich víťazov. Tu sú výsledky:

I. KATEGÓRIA

43 bodov

3. Matúš V., 5. C

15 bodov

Celkové hodnotenie za celú knižnicu:

I. KATEGÓRIA

3. Marián M.

68 bodov,

Blumentálska

Podrobné informácie o kategóriách a podmienkach súťaže nájdete na webovej stránke www.starlib.sk.

V piatok 29. marca 2019 zažili v priestoroch pobočky na Blumentálskej ulici NOC S ANDERSENOM Adam P. z 5. B a Oliver H. z 3. A. Fotografie z podujatia si môžete pozrieť na www.starlib.sk

Víťazom a zanieteným čitateľom srdečne gratulujeme!

MD

• Sviatok nemých učiteľov

28.03.2019 12:00

Marec je mesiac knihy. V tomto mesiaci si akosi viac uvedomujeme význam kníh. V knižnici a na školách si sviatok kníh pripomíname viacerými aktivitami. Napríklad zábudlivcom sa odpúšťajú pokuty za oneskorené odovzdanie kníh, čitatelia sa môžu bezplatne zapísať do knižníc, usporadúvajú sa besedy so spisovateľmi a tvorcami kníh, konajú sa diskusie o knihách.

V našej škole sme oslávili tento sviatok 13. marca 2019 výmennou burzou kníh. Kto priniesol knihu, mohol získať výmenou inú.

Knihy nás viacnásobne  obohacujú. Sme múdrejší, ich čítaním získavame nové poznatky a vedomosti. Zdokonaľujeme si gramatiku a techniku čítania. A napokon, sú naši spoločníci v smútku i radosti. Azda najvýstižnejšie to povedal už pred vyše osemnástimi storočiami rímsky spisovateľ Aulus Gellius: „KNIHY SÚ NEMÍ UČITELIA.“

• Fašiangový karneval v ŠKD

28.03.2019 11:49

Karnevalová veselica neobišla ani náš školský klub detí. V stredu 13. februára 2019 sme sa zišli v telocvični, aby deti predviedli svoje maskovanie. Niektorí prišli v jednoduchých, nenápadných, iní vo výrazných maskách. Deti sa predstavili deťom ako panda, zverolekárka, indiáni, víly, detektívi, piráti, princezné, kocúry a mačky, roboti, farbičky, čarodejníci a čarodejnice, hasič, deň a noc, lienky, čerti, draky, rytieri, vedec, šašovia, morská panna, pop-corn, Indiana Jones, myšky, snežienka, ježko, futbalisti.

Nechýbalo ani občerstvenie a hodnotné ceny za najoriginálnejšie tvorivé masky. Karneval sme ukončili triednymi diskotékami a hrami.

• Kocúr Mikeš a bystrá kmotra líška

28.03.2019 11:43

Od 23. novembra 2018 do 3. marca 2019 ste si mohli v Galérii mesta Bratislavy – Mirbachovom paláci pozrieť výstavu Vianoce Josefa Ladu. Bola poctou géniovi, velikánovi českého maliarstva Josefovi Ladovi.

Josef Lada bol maliar, ilustrátor, spisovateľ, ale i autorom výprav, scén a kostýmov k divadelným hrám a operám uvádzaným v Národnom divadle. Vytvoril okolo 400 obrazov a 15-tisíc ilustrácií. Veľkú časť tvorby venoval deťom, pre ktoré napísal a ilustroval trinásť kníh. K jeho najznámejším dielam pre deti patria Kocúr Mikeš, O bystrej kmotre líške, Veselý prírodopis, Bubáci a vodníci, Nezbedné rozprávky. Vo svete ho najviac preslávili ilustrácie ku knihe Jaroslava Haška Osudy dobrého vojaka Švejka.

Z jeho diela vyžaruje láska k rodným Hrusiciam. Obrazy sú oslavou zimy a predovšetkým najkrajších sviatkov roka – Vianoc. Pohľad na domy, kostoly, stromy, zvieratá a najmä hrajúce sa deti je hrejivou spomienkou na jeho i naše detstvo.

Na výstave sa 7. februára 2019 zúčastnili aj deti II. oddelenia ŠKD (1. B). V tvorivej dielni si pripomenuli, s akými hračkami sa kedysi hrávali ich rovesníci. Z papiera a kúska látky si zhotovili hračku zvieratko.

Výstavu si pozreli aj deti VIII. a IX. oddelenia ŠKD (4. A, 4. B).

Kino

23.03.2019 16:30