• Boli sme na výstave BIENÁLE ILUSTRÁCIÍ BRATISLAVA

• 21.12.2017 18:45
      • Už 26. ročník Bienále ilustrácií Bratislava (BIB) sa konal od 8. septembra do 29. októbra tohto roka v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave. Na dvoch poschodiach vystavovali kresby ilustrátori z celého sveta vrátane Slovenska.

Na výstave sa zúčastnili aj deti VIII. oddelenia ŠKD (4. B), a to dvakrát. Na tvorivej dielni s výtvarníčkou Alenou Wagnerovou 25. septembra vytvorili kresby 3D technikou na tému Záhrada. Vyjadrovali sa čiarami. O dva týždne neskôr 11. októbra ich po výstave sprevádzal Sveťo s kamarátkou gitarou.

Vystavené ilustrácie hýrili všetkými farbami od čiernobielych po pestrofarebné. Tento pútavý ohňostroj farieb prilákal do Slovenského národného múzea na Vajanského nábreží tisíce návštevníkov. Tých najmenších, ktorí ešte nevedia čítať, aj najstarších. Pestrosť sa týkala nielen farieb, ale i techník. Ilustrátori sa predstavili tradičnými, ako sú kresba, maľba, kresba ceruzkou, aj 3D technikami a kolážami s látkami, papierom, prírodninami. Našli sme i kombináciu fotografie s kresbou od autorov z Veľkej Británie.

IIustrácie slovenského výtvarníka Matúša Maťátka nám pripomenuli stretnutie v tvorivej dielni z apríla tohto roka a výstavu Naučme sa tvoriť komiks v Bibiane. Témy ilustrácií boli rôzne – šport, zvieratá, príroda, škola. Obdivovali sme napríklad surfujúce mačky, mačky v škole, mačky pijúce pivo, rôzne strašidielka, fantastické bytosti, deti v rôznych podobách, mexické magické tvory, rôzne variácie mora či žabku s kabelkou. Slovenská výtvarníčka Daniela Olejníková získala tento rok ocenenie Zlaté jablko BIB 2017, Peter Uchnár dostal cenu detskej poroty. Hlavná cena Grand Prix putuje tento rok do Holandska. Získal ju ilustrátor Ludwig Volbeda za tému Vtáky.

Na záver si deti vyskúšali hru na „elektrickej“ gitare na upokojenie mysle. Mali sme čo robiť, aby sme vstrebali pestrofarebnú dúhu kresieb, ktoré nás príjemne atakovali zo všetkých strán. Pobudnutie v oddychovom kútiku bolo pekným ukončením našej návštevy na tohtoročnom Bienále ilustrácií Bratislava.

Marcela Duchková