• Stavby z kociek a práca s Tangramom

          • Žiaci prvého ročníka sa na matematickom krúžku oboznámili s pojmom poschodie. Rôzne stavby z kociek postavili podľa predlohy a zapísali počet poschodí do tabuľky. Vytvorili si vlastné stavbičky a pokúsili sa vytvoriť tabuľku, do ktorej zapisovali údaje. Cieľom tangramu bolo zopakovať obrazec, ktorý sa skladá zo siedmich mnohouholníkov, tanov. Všetky obrázky sme si pomenovali po anglicky a niektorým deťom sa dokonca podarilo zo všetkých častí tangramu vytvoriť jeden obdĺžnik.                                                                                         (P.J.)

          • Učíme sa zážitkovo - Keramika 3.B

          • S deťmi z 3.B sme sa v rámci ŠKD vybrali na návštevu ateliéru Ladon, kde sme si mohli vyskúšať prácu s hlinou. Vytvárali sme misky v tvare zeleniny, ovocia alebo obľúbeného jedla. Deti sa tak ponorili do procesu tvorby, pri ktorom sa príjemne uvoľnili ale aj zabavili so svojimi kamarátmi. O pár dní sa výrobky vypália v keramickej peci a my si ich odnesieme domov ako milú spomienku.

          • Ľudské práva pre všetkých – úspech v literárnej súťaži

          • V stredu, 10.4.2024 sa v Starom lýceu v Bratislave konalo odovzdávanie cien literárnej súťaže na tému Ľudské práva pre všetkých. V kategórii žiakov do 15 rokov sa naša žiačka, Liliana L. (8.B) umiestnila na krásnom 3.mieste. Liliane srdečnej gratulujeme.

          • Bránili sme mesto - zážitkové vyučovanie 3.B

          • Michalská veža je po viac ako dvoch rokoch, od začiatku generálnej obnovy, opäť otvorená a je prístupná pre návštevníkov aj s novou výstavou Michalská veža: po rekonštrukcii.

            Naše deti z 3.B triedy sa zúčastnili nového vzdelávacieho programu Bránime mesto, počas ktorého sa dozvedeli ako asi vyzeralo mestom s hradbami a spoznali akú funkciu a úlohu mala Michalská veža, ako jedna zo vstupných brán do stredovekého mesta Bratislava.

            Spolu s pani lektorkou odhalili, na čo mestá potrebovali hradby, ako sa stavali a ako fungovali. Prešli neuveriteľných 111 schodov, ktoré sú súčasťou veže a užili si nádherný výhľad na celé mesto z výšky Michalskej veže. Dozvedeli sa, čo je časová schránka a kde je ukrytá. Najviac sa deťom pozdávali interaktívne prvky výstavy a  súťaž v stavaní vlastného opevnenia.  Ich úlohou bolo postaviť zo skladačiek originálnu stavbu mestského opevnenia, ktorá by spĺňala tri základné funkcie.

            Mimochodom, viete, ktoré to sú?

            Pozrite sa, ako sa im darilo ...

                                                                                                                                                                                 M.H.

          • Čítam, čítaš, čítame a nielen to

          • Čo čítajú deviataci? Všeličo. Sci-fi, detektívky aj denníky, historické romány či dievčenské romány a rôzne iné žánre. O svoje čitateľské zážitky sa podelili prostredníctvom lapbookov a vytvorili tak úžasné umelecké diela. Veď posúďte sami.

          • Workshop s ilustrátorkou

          • O tom, že Marec patrí predovšetkým knihám by vám vedeli porozprávať žiaci z 2.C. Zúčastnili sa totiž workshopu s ilustrátorkou Hedvigou Gitierrez v Mestskej knižnici v Bratislave. Dozvedeli sa kto je ilustrátor a kto autor a že niekedy môže byť jedna osoba autorom i ilustrátorom zároveň, rovnako ako v prípade Hedvigy a jej knihy Plecháč Bob. Knižka Plecháč Bob hovorí o tom, že nie je dôležité ako vyzeráme, ale to, akí sme naozaj. Zaujímavou bola aj téma recyklácie, ktorú kniha ponúkala. Ilustrátorka si pre deti pripravila aktivitu, v ktorej využili svoju kreativitu, emócie a zistili aj čo-to o fyzike a šírení zvukových vĺn. Čo myslíte, fungovali žiakom ich „telefóny“?

            K.S.

          • Preniesli sme žabky do rybníka

          • Tohtoročné počasie nepraje migrácii žiab. V januári bolo teplo, potom zima. A neskôr to isté – teplo a zima. Keď sa oteplilo, žabky začali migrovať. Po ochladení sa migrácia zastavila. Žabkám sa nechcelo z teplej periny lístia v lese do studeného rybníka. V sobotu 23. marca 2024 sme sa s vidinou vedier naplnených žabami stretli na Železnej studienke. Plní odhodlania zachrániť čo najviac žabiek sme vykročili k zábranám. Nebolo to také, ako sme očakávali. V porovnaní s minulý rokom, keď sme preniesli 1556 žabiek, sa nám tento rok podaril iba zlomok. Našli sme niečo vyše 40 žabiek. Studené a nevyspytateľné počasie urobilo svoje. Noc i ráno napriek priaznivej predpovedi boli studené. Navzdory tomu nás po celý čas sprevádzal prenikavý vtáčí spev. A to je neklamným dôkazom toho, že jar sa nezadržateľne blíži.                                                                                                                                                                                                                                                                                     /M.D./

          • Aj tento rok sme stavali zábrany pre migrujúce ropuchy

          • V sobotu 16. marca 2024 sa uskutočnil 39. ročník akcie Pomoc ropuchám pri jarných migráciách na Železnej studienke. Garantom podujatia sú Blanka a Roman Lehotskí zo základnej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Miniopterus v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR. Ráno sa pod Červeným mostom zišli skalní milovníci žabiek. Naša škola sa už tradične zúčastňuje na tejto udalosti. Tento rok sa do podujatia zapojili deti 2., 4., 5., a 6. ročníka a ich rodičia. Pracovali sme pri Klepáči. Šikovné ruky detí a dospelých postavili zábrany, ktoré chránia žaby pred nástrahami na ceste do rybníka. Ešte posledné úpravy – udupanie hliny, aby sa žabky nepodhrabali.

            Za dobrú prácu patrí aj dobrá odmena. Partizánska lúka ponúka množstvo možností vyhrať sa. Ďakujeme všetkým deťom, rodičom a ich známym za pomoc pri stavaní zábran. Žabky, teraz je to už na vás!

                                                                                                                                                                                   M.D.

          • Navštívili nás budúci prváci - DOD

          • 20. a 21. marca našu školu v rámci DOD navštívili budúci prváčikovia so svojimi učiteľkami z MŠ a rodičmi. Deti zažili atmosféru školy, zapojili sa do vyučovacieho procesu a odniesli si malú pozornosť na pamiatku. 

          • Knižná burza v ŠKD

          • Že marec sa nespája len s príchodom jari a teplejšími dňami, ale že nesie hrdý názov „mesiaca knihy“, to vedia i žiaci všetkých oddelení v našom Školskom klube detí. Pod záštitou vychovávateliek a vychovávateľov sa totižto v stredu, 20.3., uskutočnila burza kníh.

            Príjemne strávené popoludnie sprevádzala i dôležitá myšlienka motivovať najmladších žiakov našej školy k čítaniu. V dnešnej internetovej dobe je to ozaj náročná úloha, no predsa bolo stredajšie popoludnie úspešné. Žiaci mali za úlohu priniesť do školy knihy, ktoré už mali dávno prečítané a vďaka knižnej burze mali možnosť ich vymeniť so spolužiakmi za nové, ktoré by u iných len zapadali prachom. Každá knižka má tak druhú šancu osloviť ďalších čitateľov!

            Pevne veríme, že čítanie nikdy nebude nudnou aktivitou a aj vďaka podobným podujatiam sa aj naďalej bude tešiť obľube. 

             

          • Ako sme si čítali v 5.A a 5.B

          • 15. ročník celoslovenského detského čitateľského maratónu sme si v piatok, 22.3., pripomenuli v oboch triedach piateho ročníka. Hodiny literatúry v ten deň nesprevádzali učebnice, ale krátka informácia o Linke detskej istoty, než sme sa presunuli k čítaniu samotnému – inému, než na bežnej hodine slovenčiny!

            Kým v 5.A si žiaci zvolili knihu Matilda od britského spisovateľa Roalda Dahla, 5.B využila posledné chvíle na prípravu k súťaži o prečítanej knižke a vrátili sa k Čenkovej deťom od Fraňa Kráľa.

            Knižky sa rýchlo striedali v rukách žiakov, kým zvyšní trpezlivo počúvali. Spoločne sa presvedčili o tom, ako podstatné je venovať sa čítaniu, rozvíjať si tým, okrem iného, svoju tvorivosť, fantáziu a pozornosť.

            Veľká vďaka za organizáciu patrí p. učiteľke Kurjakovej.

          • Čítanie nás baví - 2.B

          • 19. marca sa žiaci 2.B zúčastnili veľmi peknej akcie s názvom Čítanie nás baví v staromestskej knižnici na Karadžičovej ulici. Pani knihovníčka deťom čítala z knihy od autorky Katherine Applegate, ktorá má názov Kocúr Krištof. Deťom sa kniha veľmi páčila a sľúbili, že si ju prídu požičať. 

          • Nie je žatva ako žatva – Okresné kolo HK

          • Pred necelým mesiacom na našej škole prebehlo školské kolo recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín. Chválili sme sa, koľko talentovaných žiakov má naša škola. No a títo naši talentovaní žiaci to sto percentne dokázali aj na okresnom kole HK, ktoré sa uskutočnilo v piatok 22.3.2024 na Gymnáziu sv. Uršule na Nedbalovej ulici v Bratislave. Prečo 100 percentne? Lebo všetci štyria žiaci, ktorí nás reprezentovali, si odniesli fantastické ceny.

            Veď posúďte sami:

            V III. kategórii v prednese poézie Nina G. z 8.B triedy obsadila 2. miesto.

            V II. kategórii v prednese poézie Karolína N. zo 6.C získala 2. miesto a v prednese prózy Shamoun K. zo 6.B si prevzal tiež 2. miesto.

            Aby toho ešte nebolo málo, tak to celé zaklincovala naša najmladšia zástupkyňa recitátorov Magdaléna K. z 3. A triedy. V I. kategórii v prednese poézie získala fantastické 1. miesto a bude nás reprezentovať na Krajskom kole HK.

            S hrdosťou môžeme vyhlásiť, že sme tohto roku na OK HK mali skutočne 100 percentne úspešnú žatvu ocení. Ďakujeme a blahoželáme vám žiaci za krásne vystupovanie a reprezentovanie našej školy. Chcem sa poďakovať p. učiteľkám Kataríne Staudtovej, Soni Pinzíkovej, Soni Hostovej a Veronike Kurjakovej, taktiež aj rodičom za prípravu našich detí na súťaž.

             

            Ivan Macho