Športový deň - MDD
Aj tento rok sme nezabudli na naše deti a pri príležitosti ich veľkého dňa – MDD – sme spoločne s pani učiteľkami a pánmi učiteľmi zorganizovali športové dopoludnie pre deti a ich rodičov. Ráno 24.5. o 9,00 hod. boli pripravené pre športuchtivých účastníkov skvelé súťaže.
Boli to: 1. Petang.
2. Jedenástkový rozstrel.
3. Triafanie do basketbalového koša.
4. Štafeta rodič-dieťa.
5. Opičia dráha.
6. Hod rôznymi druhmi lôpt do švédskej debny.
7. Stolný tenis.
8. Bedminton.
Rodičia so svojimi ratolesťami si preverili svoje sily, šikovnosť, presnosť, trpezlivosť, rýchlosť a zmysel pre férovú hru.
Hodnotili sa jednotlivé disciplíny 1., 2. a 3. miesto.
Počasie bolo príjemné, nechýbala dobrá nálada. A samozrejme vynikajúci guláš, ktorý navarila pani Shillová, vedúca školskej jedálne, ktorej asistoval pán školník. No komu by nechutilo! O pitný režim zúčastnených (káva, minerálky) sa dobre starala p. uč. Poghosian a moderátorského slova sa ujala p. uč. Suchovská.
Veľké poďakovanie patrí Mestskému úradu Staré Mesto, Nadácií TATRA BANKY a Rade rodičov našej školy za sponzorstvo a podporu tejto obľúbenej akcie našich detí. Vďaka nim boli deti ocenené peknými a hodnotnými cenami.
A nezabudlo sa ani na tých, čo nevyhrali – okrem sladkých pochúťok mali možnosť ťahať si prekvapenie, tzv. „mačku vo vreci“.
Veríme, že všetci účastníci tohto podujatia si prišli na svoje a odchádzali s pocitom víťazstva.
Veď v tento deň sme vyhrali všetci. HURÁ!
Vlastivedná exkurzia - Banská Štiavnica
V dňoch 17. a 18. 6. 2014 sa žiaci našich tretích tried zúčastnili vlastivednej exkurzie. Cieľom našej cesty bola Banská Štiavnica, krásne starobylé kráľovské mesto. Prvá písomná zmienka o tomto slávnom banskom meste pochádza zo začiatku 12. storočia. Preslávila sa hlavne ťažbou striebra, ale zlato tu ťažili už Kelti v 2. st. pred naším letopočtom. Práve tu bol prvýkrát na svete použitý na banský odstrel a uľahčenie ťažby pušný prach . V 17. storočí tu bol počet obyvateľov 10-krát väčší ako v Košiciach. V 18. storočí tu bola zriadená prvá Banská akadémia, ktorá bola prvou vysokou školou technického charakteru na svete. V decembri 1993 dostala Banská Štiavnica najvyššie medzinárodné ocenenie, bola zapísaná do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
Prvý deň sme navštívili kaštieľ v Svätom Antone. V jeho architektúre je využitá časová symbolika. Kaštieľ má 4 vchody (ročné obdobia), 7 arkád (dni v týždni), 12 komínov (mesiace v roku), 52 izieb (týždne v roku) a 365 okien (dni v roku). Ubytovali sme sa v hoteli Svätý Juraj, ktorého plot záhrady bol tvorený múrmi Starého zámku. Nasledovala prehliadka Nového zámku, protitureckej pevnosti, kde boli sochy Turkov v skutočnej veľkosti. Po večeri sme sa prechádzali po kľukatých úzkych uličkách, ktoré išli len z kopca a do kopca. Konečne sme pochopili, prečo niektoré garáže domov v tomto meste sú dokonca aj na druhom poschodí. Morový stĺp bol v ten deň poslednou zastávkou niektorých z nás. Tí, ktorí ešte vládali, pokračovali do Klopačky. V mieste, z ktorého zvolávali baníkov fárať, sa dnes nachádza čajovňa.
Druhý deň sme začali návštevou skanzenu, najväčšieho Európskeho banského múzea v prírode. Vyfasovali sme plášte, prilby a lampy, a vybrali sa do podzemia. Bolo to vzrušujúce, ale všetci sme to hrdinsky zvládli. Obed sme mali v salaši na brehu najväčšieho štiavnického tajchu – na Počúvadle. Pod úpätím vyhasnutej sopky Sitno, nám pani učiteľka porozprávala aj povesť o zakliatych rytieroch.
Napriek tomu, že nám chvíľami dobre liezlo na nervy, že jedna pani učiteľka je týmto krajom doslova posadnutá a chcela nám ukázať všetko, čo sa za dva, úbohé dva dni naozaj nedalo stihnúť, do tohto kraja sme sa zamilovali aj my a odchádzali sme presvedčení, že sa sem ešte niekedy radi vrátime na dlhšie.
Deti tretích tried a Katarína Koreňová
Poznáme svoje mesto
Aj v tomto školskom roku sa naši štvrtáci zapojili do vlastivednej súťaže
Poznaj Staré Mesto, ktorú organizuje Staré Mesto pod záštitou pani starostky
Tatiany Rosovej.
Absolvovali poznávacie vychádzky, v ktorých sa dozvedeli množstvo zaujímavých informácií o Bratislave a jej minulosti.
Na záver bolo potrebné zvládnuť takmer detektívnu úlohu.
Deti dostali starú mapu Bratislavy (spred sto rokov) a ich úlohou bolo nájsť na tejto mape ulicu a svoju školu.
Stála už v tom čase naša škola? Existovala už Grösslingová ulica?
To boli otázky, na ktoré sa naši „detektívi“ snažili nájsť odpovede.
Na reprezentáciu našej školy, už priamo na Mestskom úrade BA Staré Mesto, sme vybrali trojicu žiakov 4.L Emu Wolekovú, Šimona Dubravíka a Mateja Petroviča, ktorí si pripravili zaujímavé projekty o starej Bratislave a obohatili ich aj 3D modelmi.
S potešením môžeme konštatovať, že dvojica chlapcov Šimon Dubravík a Matej Petrovič zabojovali a získali 2. miesto so svojim projektom o historickej budove SND.
Blahoželáme a gratulujeme aj ku skvelej cene, ktorou boli okrem krásnych diplomov a pocitu víťazstva aj hodnotné tablety.
Veríme, že aj na budúci rok budeme úspešní.
Slávik Slovenska 2014 - krajské kolo
Dňa 3.júna 2014 nás Zuzka Hučková a Riško Filka reprezentovali v krajskom kole v speve ľudových piesní. Konkurencia bola veľká. Zúčastnilo sa v každej kategórii 7 interpretov, to znamená plná účasť z Bratislavy a okolia.
V obrovskej konkurencii si Riško vyspieval nádherné 2.miesto.
Blahoželáme a veríme, že o rok nám prinesie to najvyššie umiestnenie :).