Viete čo je časová priamka? My, teda žiaci IV.B, už áno. V mesiaci október sme si to boli overiť na návšteve v DOPRAVNOM MÚZEU. Mali sme skvelé zážitkové vyučovanie VLASTIVEDY, vyrobili sme si aj vlastný dopravný prostriedok a nakúpili darčeky. Bol to príjemný deň.
Skutočne zdravá škola – besedy
Žiaci 3.B, 4.A, 6.A a 6.B mali v priebehu 8. novembra jedinečnú príležitosť. V ich triedach sa totižto uskutočnili zaujímavé besedy s odborníčkou na zdravú stravu, lektorkou projektu Skutočne zdravá škola, Katarínou Medveďovou.
Tretiaci a štvrtáci sa v priebehu jednej vyučovacej hodiny zoznámili s konceptom tzv. „zdravého taniera“ – pani Medveďová im vysvetlila, ako by mali správne vyzerať ich jedálničky, každodenné jedlá, aby mali dostatok živín a energie na učenie a rast. Pani Medveďová s nimi pútavo diskutovala o jednotlivých potravinách, od ovocia a zeleniny, až po zdanlivo „neznáme“ pojmy ako bielkoviny či sacharidy.
Zato však šiestaci dostali širokú plejádu informácií o tom, ako zdravá strava a pitný režim ovplyvňujú ich každodenné fungovanie. Nejedného prekvapilo, že na to, aby sa v škole zvládli sústrediť celých šesť vyučovacích hodín nestačí len dobrý spánok, ale rovnako dobrá a vyvážená strava a pitný režim. Pani Medveďová im vysvetlila, ako im aj hydratácia pomáha k zlepšeniu výkonov v škole.
Pani lektorke ďakujeme za pútavé besedy a veríme, že budú pre našich tretiakov, štvrtákov a šiestakov inšpiráciou k tomu, ako zlepšiť svoj životný štýl a výkony v škole!
„Ako nestratiť hlavu v mobile“
Utorok – 5. novembra – bol pre žiakov šiesteho a siedmeho ročníka veľmi zaujímavý. Zúčastnili sa totižto predstavenia s názvom „Ako nestratiť hlavu v mobile“ v Kamel klube v Karlovej Vsi. Téma tohto predstavenia – šikana a kyberšikana – bola nielen veľmi aktuálna, no rovnakou mierou pre všetkých podstatná, pretože je, žiaľ, súčasťou života mnohých z nás. Herci nám, divákom, pútavou formou podali nástrahy, ktoré na nás číhajú v online priestore i dôsledky, ktoré šikana a kyberšikana predstavujú, ich dopad na psychiku a vzťahy. Predstavenie nám ukázalo, ako prudko zasahuje do našich životov a ako si musíme dávať pozor na to, ako sa správame ku svojim spolužiakom, kamarátom a ľuďom okolo nás každý deň – online i priamo, „z očí do očí“. Pevne veríme, že toto predstavenie bolo pre našich šiestakov a siedmakov veľmi prínosné a pochopili, ako dôležité je správať sa zodpovedne i vo svete virtuálnom.
Stali sme sa súčasťou medzinárodného projektu I CO COPE...
Mnohé školy sa usilovne snažia podporovať vzdelávanie a blaho všetkých svojich žiakov ako zraniteľných skupín medzi ktorými sa zdá, že sú viac ohrozené oneskoreným učením a problémami s duševným zdravím. Výskum ukazuje, že silná spolupráca medzi učiteľmi, žiakmi a poskytovateľmi poradenstva pre žiakov je kľúčom k riešeniu týchto výziev. Využili sme výzvu a stali sa súčasťou projektu Univerzity Komenského v Bratislave s názvom Inklúzia prostredníctvom medziprofesijnej spolupráce v rámci spoločenstva praxe vo vzdelávaní.