Každoročne sa v jarných mesiacoch na Železnej studienke opakuje tá istá udalosť – migrácia žiab z lesa do rybníka. V tomto období sťahovania žiab do vody dochádza k hromadnému usmrcovaniu a veľké množstvo žiab končí pod kolesami áut.
Preto ochranári každý rok organizujú akciu Pomoc ropuchám pri jarných migráciách. Podujatie pripravuje Základná organizácia Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Miniopterus v spolupráci so Štátnou ochranou prírody Slovenskej republiky – Správou Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty. Tento rok sa uskutočnil už 29. ročník.
Keďže ani deťom našej školy nie je osud prírody ľahostajný, prispeli sme aj my svojou pomocou pri tejto akcii. V sobotu 15. marca 2014 sa uskutočnila prvá fáza – stavanie zábran v úseku 1. a 3. rybníka. Na stavbe zábran pre migrujúce ropuchy sa podieľali aj deti 3., 4. a 5. ročníka zo záujmového útvaru História a súčasnosť Bratislavy. Ako prvé bolo treba nanosiť drevo na kolíky na prichytenie fólie. Deti, ktoré majú skúsenosti s pracovnými nástrojmi, sa chopili sekier, aby pripravili kolíky. Iné hĺbili motykou a rýľom jarček, do ktorého kládli fóliu a a zatĺkali kolíky na jej prichytenie. Pracovali sme do popoludňajších hodín, kým nás nevyduril vytrvalý silnejúci dážď.
O necelý týždeň sme sa na Železnú studienku vrátili. V piatok 21. marca 2014 sme uskutočnili druhú fázu – prenášanie ropúch. Žabky sme zbierali do vedier a postupne prenášali do vody, aby tak splnili svoje poslanie – naklásť vajíčka a dať život novej generácii. Preniesli sme a tak zachránili spolu 1 362 ropúch, z toho 692 samčekov a 335 párov.
Ropucha bradavičnatá (Bufo bufo) žije v lesoch, na poliach, v záhradách. Je veľmi užitočná, počas svojho života skonzumuje veľké množstvo škodlivého hmyzu. Medzi prirodzených nepriateľov ropúch patria hady, ježkovia, kuny.