Viete, ako vzniká čierna farba? Čo sú mimikry? Ako vplývajú farby na človeka, zvieratá a rastliny? Ako vzniká dúha? Majú vône farbu? Na tieto a mnohé iné otázky nájdete odpovede na výstave Laboratórium farieb v Bibiane. Vo štvrtok 18. apríla ju navštívili aj deti VI. oddelenia ŠKD (2. C). Ľudia od nepamäti vnímali farby. Skrášľujú si nimi príbytky, odev, rôzne predmety. Farebne vnímajú vône i hudbu. V prírode nájdeme všetky odtiene farieb, najrozšírenejšia je zelená. Malý farebný zázrak sú mimikry. Je to schopnosť niektorých živočíchov chrániť sa tak, že sa prispôsobia svojmu okoliu farbou kože alebo srsti, prípadne tvarom tela. Isaac Newton bol nielen anglický fyzik a matematik, ale venoval sa aj optike. Ako prvý identifikoval farby dúhy. Jednotlivé miestnosti boli venované trom základným farbám – žltej, červenej a modrej. Na výstave si deti vyskúšali, akú farbu majú vône, oddýchli si v zelenom svete prírody. V modeli srdca nadživotnej veľkosti naplno vnímali jeho pravidelné búšenie. Pomocou špagátika rozhýbali vodnú hladinu a pozorovali jej odraz na strope. Hádali, koľko odtieňov má obrázok mora – od bielej cez svetlomodrú až po tmavomodrú farbu. V tvorivej dielni s názvom Mimikry vytvorili obrázok, v ktorom sa ukrýva niekoľko chameleónov. Chameleón mení farbu podľa prostredia, v ktorom sa nachádza. Nájdete ich všetky? M.D.
Svet je čiernobiely aj pestrofarebný
20
Modulová výuka športového cheerleadingu
Počas mesiacov marec - máj, prebiehala na škole modulová výuka športového cheerleadingu v rámci projektu MŠVVaM SR. Cheerleading je od roku 2021 olympijský šport a naša škola sa s ním zoznámila vďaka certifikovanej modulovej trénerke - Júlii. Do projektu boli zapojené triedy 3.A a 3.B aj s učiteľmi Katkou a Rolandom. Cieľom modulových hodín bolo vytvoriť prostredie, kde sa každý žiak cítil plnohodnotne ocenený, bez ohľadu na jeho osobité zručnosti, tak isto rozvíjať fyzickú kondíciu, tímovo orientované správanie a strategické myslenie. Všetky aktivity priniesli v konečnom dôsledku radosť a dobrú náladu žiakom a pedagógom.
K.S.
1
Prváci besedovali so spisovateľkou
Do prváckych tried zavítala spisovateľka Martina Janková, ktorá je autorkou knižky Maťko a záhada dreveného domčeka. Knižka prináša silné posolstvo a cez príbehy sa deti naučia, aké je dôležité vnímať pocity iných a poukazuje na správnu cestu riešenia určitých situácii medzi súrodencami a kamarátmi. Knižka odkazuje na to, aké je dôležité vyberať si, čím kŕmime svoju myseľ a že je správne zamerať sa na to pekné okolo nás. Deti mali na záver možnosť pýtať sa otázky a spýtali sa ako dlho trvalo písanie jedného príbehu, ako pracuje ilustrátor a aký program pri tvorení používa. Čítali sme si, rozprávali sme sa a robili aktivity, ktoré nám pomohli nazrieť do sveta Maťka a jeho kamarátov. Ďakujeme za prínosné stretnutie.
P.J.
8
1. miesto v národnom kole Medzinárodnej výtvarnej súťaže TVORÍME VLASTNÚ KNIHU
V stredu 15. mája sme sa zúčastnili v Krajskej knižnici v Žiline vyhodnotenia národného kola Medzinárodnej výtvarnej súťaže „Tvoríme vlastnú knihu“. Cieľom súťaže je podnietiť deti k autorskej tvorbe, k písaniu, ilustrovaniu, čítaniu. Deti mali za úlohu v tomto už 25. ročníku vytvoriť knihu na tému: „Snívalo sa mi o škole budúcnosti.“ Našej šikovnej výtvarníčke Lejke D. z 9.A sa podarilo dosiahnuť krásny úspech. So svojou knihou v kategórii do 16 rokov zvíťazila v národnom kole a o umiestnenie zabojuje v medzinárodnom kole 29. mája. Srdečne blahoželáme!
2
Slávik Slovenska 2024 – 1. miesto v OK
V stredu, 15. mája 2024 žiačka Karolína N. (6.C) reprezentovala našu školu v speváckej súťaži detí a mládeže v interpretácii ľudovej piesne Slávik Slovenska 2024. Umiestnila sa na krásnom 1.mieste a tým si vybojovala postup do krajského kola. Karolínke srdečne gratulujeme a ďakujeme za reprezentáciu školy!