• Aj my sme sa stali ilustrátormi

03.03.2020 12:56

Od 25. októbra 2019 do 5. januára 2020 ste mohli v Bratislave navštíviť 27. ročník Bienále ilustrácií Bratislava. Medzinárodnú súťažnú prehliadku originálov ilustrácií kníh pre deti organizuje Bibiana, medzinárodný dom umenia pre deti, s podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Každý druhý rok sa na ňom stretávajú umelci svetovej ilustrátorskej tvorby, spisovatelia, výtvarníci a vydavateľstvá, ktoré sa venujú umeleckej tvorbe pre deti.

Súčasťou BIB bola aj knižnica s dielami, z ktorých pochádzali vystavené ilustrácie. K ďalším programom patrili interaktívne sprievody výstavou pod názvom Výrečné obrázky, besedy s tvorcami a inscenované čítania.

Dramaturgia Bibiany pripravila pre malých návštevníkov tvorivé dielne so slovenskými ilustrátormi. Výnimočným podujatím, ktoré obohatilo BIB 2019, bola tvorivá dielňa Staň sa aj ty ilustrátorom s maliarom, grafikom, ilustrátorom a sochárom Miroslavom Cipárom. 12. novembra 2019 sa na nej zúčastnili aj deti 2. B. Miroslav Cipár porozprával deťom príbeh svojho detstva a svojej ilustrátorskej tvorby. Jeho pútavé a nevšedné rozprávanie počúvali deti s veľkou pozornosťou. Pochádza z Kysúc a s maľovaním začal ako tretiak v škole na kopaniciach. Učil sa v málotriedke s dvojzmenným vyučovaním. Do školy chodil cez les, autobus nepoznal. Počas vojny a Slovenského národného povstania jeho rodnú osadu vypálili a desať dní pred koncom vojny zastrelili 23 mužov a chlapcov z osady. Zachránil sa iba jeden – jeho otec. Miroslav Cipár mal vtedy desať rokov. Ako vyzeralo vyučovanie? Žiaci nemali písanky, len tabuľky, na ktoré písali s griflíkom –  nástrojom na písanie z bridlice. Na každej lavici bol kalamár s atramentom. Zmizík neexistoval, pri písaní ostali machule. Najskôr kreslil na tabuľku. V desiatich rokoch sa rozhodol, že pôjde na inú školu. Na žilinské gymnázium sa viezol s furmanom na rebrinovom voze ťahanom koňom. Ústredné kúrenie vtedy nepoznali, každý žiak musel priniesť ráno do školy okur – drevo na kúrenie.

Po maturite na osemročnom gymnáziu študoval na Vysokej škole pedagogickej v Bratislave. Túžba po umeleckej dráhe ho napokon zaviedla na Vysokú školu výtvarných umení, kde vyštudoval grafiku.

V dielach Miroslava Cipára má významné miesto ilustrátorská tvorba. Ilustroval vyše 350 kníh, jeho kresby poznajú aj čitatelia detských časopisov Včielka, Zornička a Slniečko. Vytvoril vyše tristo logotypov, okrem iných aj logo BIB, ktoré reprezentuje Bienále ilustrácií na celom svete.

Za svoju ilustrátorskú tvorbu získal množstvo ocenení. V roku 2019 Cenu Poštovej banky za originálny a mimoriadny prínos do ilustračnej tvorby. Je autorom loga Poštovej banky, generálneho partnera BIB.

Časť svojich bohatých ilustrátorských skúseností odovzdal deťom v tvorivej dielni. Ich úlohou bolo vymyslieť nové logo Poštovej banky. A tak deti počúvali majstra Cipára a kreslili. Farbičky a výkresy vyčarili z ich rúk rôzne podoby loga. A ako si ho predstavujú? V ich kresbách sa prelínal reálny svet s fantazijným: mačiatko, tancujúce dievčatko, veverička, kvietok, jednorožec, kengura, psík, planéta, balóny, dorážačka Harryho Pottera, robotický kvet, superbanka, e-mailová adresa, loď.

Ktovie, možno aj toto stretnutie s Miroslavom Cipárom podnieti deti k tomu, aby sa stali ilustrátormi.

MD
      P. S. 8. januára tohto roka Miroslav Cipár oslávil svoje 85. narodeniny. Srdečne gratulujeme!

• Pozvánka

10.02.2020 09:34

POZÝVAME VŠETKY DETI NA

V STREDU 12. 2. 2020 o 14.00 hod. v telocvični 1. stupňa.

Vstupné dobrá nálada a originálna maska.

• Oznam - kino

21.01.2020 13:16

V stredu 29. 1. 2020 o 14.00 hod. kino LUMIÈRE

film  TROLL Príbeh o chvoste

vstupné 2,50 € film trvá 90 minút.

• MIKULÁŠ v Bibiane

21.01.2020 13:13

Poznáte príslovia o anjeloch a čertoch? Ak nie, mohli ste 6. decembra 2019 navštíviť Bibianu. Vypočuli by ste si anjelsko-čertovské prekáračky alebo „hádku“ o tom, kto ich pozná viac. Tento súboj nemal víťaza. Veď posúdiť, ktoré sú krajšie a originálnejšie, bolo veľmi ťažké. Hovorí sa: Dobrý ako anjel. Múdry ako anjel. Pekný ako anjel. Čo je šeptom, to je s čertom. Nemaľuj čerta na stenu. Bojí sa ako čert svätenej vody. Čert tvrdil: My čerti sme najlepší. Anjel povedal: My anjeli sme prítulnejší. Rozhovor anjela s čertom prerušil svojím príchodom Mikuláš. Chvíľu sme naňho síce museli čakať, ale oplatilo sa. Po naliehavom volaní detí nakoniec prišiel aj s veľkým košom. Deti mu zaspievali a za odmenu od neho dostali hodnotné darčeky v originálnej taške Bibiany.

A to nie je všetko. Na začiatku privítali deti IV. oddelenia ŠKD (2. B) škriatkovia, ktorí ich sprevádzali po všetkých kútoch Bibiany. Najprv sa deti naučili pieseň pre Mikuláša, upiekli si voňavé medovníky, zhotovili si vianočné pozdravy a pozreli si zaujímavé výstavy. A nakoniec... ale to už viete.

MD