• Aj stromy majú svoj sviatok

      29.11.2018 14:15

      Dávajú nám kyslík, sú domovom pre mnohé živočíchy, v horúčave nám poskytujú tieň, v zime nás zohrejú, pod ich korunami oddychujeme. Stromy. Od ich existencie závisí väčšina všetkých foriem života. Bez nich by sme nemohli žiť.

                  Slovensko patrí medzi najlesnatejšie krajiny Európy, rozloha lesov tvorí 41 % z jeho celkovej plochy. Najstaršie stromy na Slovensku sú lipa kráľa Mateja v Bojniciach a dub v obci Dubinné. Ich vek sa odhaduje na 700 a 800 rokov.

                  Vedeli ste, že na výrobu jednej tony obyčajného papiera potrebujeme 17 dospelých stromov? Alebo že každý strom v priebehu svojho rastu je schopný absorbovať dve tony oxidu uhličitého? Pamätajme na to pri používaní papiera, neplytvajme ním.

                  Do najväčšej výšky dorastajú sekvoje – 78 metrov s priemerom kmeňa 9 metrov. Najmohutnejší strom na svete je sekvojovec mamutí, ktorý sa nachádza v Kalifornii. Aj na Slovensku máme niekoľko jedincov, napríklad v arboréte Mlyňany. Najrýchlejšie rastúce stromy sú austrálske eukalypty, ktoré za necelých 20 rokov narastú do výšky 35 metrov.

                  Myšlienka osláviť Deň stromov vznikla v 19. storočí v Spojených štátoch amerických. V stredoeurópskych krajinách je tomuto sviatku venovaný  20. október.

                  V piatok 19. októbra 2018 sa deti II. oddelenia ŠKD (1. B) vybrali do Medickej záhrady. Prišli sa poďakovať stromom zato, čím pre nás sú.

                                                                 Marcela Duchková


    • KATARÍNSKA ZÁBAVA

      25.11.2018 10:22
      MILÉ DETI,
      pozývame Vás na KATARÍNSKU ZÁBAVU,
      ktorá sa bude konať v stredu 28. 11. 2018 o 14.00 hod.  
      v telocvični školy.
      Tešíme sa na Vás
       
       
    • Orizuru je nádej

      22.11.2018 09:55

      Origami je staré japonské umenie skladania papiera. Používa niekoľko pomerne jednoduchých spôsobov prehýbania papiera, ale ich vzájomným kombinovaním sa dajú vytvoriť zaujímavé a zložité tvary. Základom väčšiny skladačiek je list papiera v tvare štvorca, z jednej strany biely a z druhej farebný, prípadne so vzorom. Papier sa tvaruje skladaním a prehýbaním bez strihania.

                  Najstaršie zmienky o origami v Japonsku pochádzajú z 9. storočia. Ako forma zábavy sa rozšírilo v 17. storočí a najväčší rozkvet zaznamenalo na konci 19. storočia. Jeho obľúbenosť pretrváva dodnes. Jednoduché modely už skladajú malé deti a origami je súčasťou učebných osnov výtvarnej výchovy v základných školách.

                  Jedným z najzaujímavejších modelov origami je žeriav – orizuru. V Japonsku tento vták symbolizuje nádej. Stará japonská legenda hovorí, že tomu, kto poskladá tisíc papierových žeriavov, sa splní túžba.

                  Najznámejší príbeh origami pochádza z čias 2. svetovej vojny. Je príbehom dievčatka Sadako Sasaki. Keď 6. augusta 1945 Američania zhodili na japonské mesto Hirošima atómovú bombu, Sadako mala dva roky. Napriek tomu, že bola vystavená radiácii, prežila. Následky sa prejavili až o desať rokov, lekári jej diagnostikovali leukémiu. Sadako sa rozhodla poskladať tisíc žeriavov, aby sa jej splnilo najväčšie želanie –  žiť. Svoju túžbu po živote sa jej nepodarilo naplniť.

                  Ale myšlienka nádeje a spolupatričnosti, keď myslíme na druhých a ich osud nám nie je ľahostajný, putovala ďalej. Je zhmotnená v podobe sochy v Parku mieru v Hirošime. Socha predstavuje Sadako s natiahnutými rukami, z ktorých vzlieta papierový žeriav. Park mieru v Hirošime je spomienkou na všetky deti, ktoré zahynuli v tomto meste, a papierový žeriav je symbolom nádeje a mieru.

                  Dnes na celom svete tisíce detí skladajú origami, aj tie naše. Deti II. oddelenia ŠKD (1. B) sa 17. októbra 2018 zúčastnili na tvorivej dielni v Bibiane. Ich šikovné prsty vytvorili krásne dielka.

                  Fotografie z podujatia si môžete pozrieť aj na webovej stránke Bibiany.

                                                                 Marcela Duchková