Bránili sme mesto - zážitkové vyučovanie 3.B
Michalská veža je po viac ako dvoch rokoch, od začiatku generálnej obnovy, opäť otvorená a je prístupná pre návštevníkov aj s novou výstavou Michalská veža: po rekonštrukcii.
Naše deti z 3.B triedy sa zúčastnili nového vzdelávacieho programu Bránime mesto, počas ktorého sa dozvedeli ako asi vyzeralo mestom s hradbami a spoznali akú funkciu a úlohu mala Michalská veža, ako jedna zo vstupných brán do stredovekého mesta Bratislava.
Spolu s pani lektorkou odhalili, na čo mestá potrebovali hradby, ako sa stavali a ako fungovali. Prešli neuveriteľných 111 schodov, ktoré sú súčasťou veže a užili si nádherný výhľad na celé mesto z výšky Michalskej veže. Dozvedeli sa, čo je časová schránka a kde je ukrytá. Najviac sa deťom pozdávali interaktívne prvky výstavy a súťaž v stavaní vlastného opevnenia. Ich úlohou bolo postaviť zo skladačiek originálnu stavbu mestského opevnenia, ktorá by spĺňala tri základné funkcie.
Mimochodom, viete, ktoré to sú?
Pozrite sa, ako sa im darilo ...
M.H.
33
Pokyny k zápisu do 1. ročníka ZŠ - 2024/2025
Pokyny k zápisu a prijímaniu detí na vzdelávanie v ZŠ:
Čítam, čítaš, čítame a nielen to
Čo čítajú deviataci? Všeličo. Sci-fi, detektívky aj denníky, historické romány či dievčenské romány a rôzne iné žánre. O svoje čitateľské zážitky sa podelili prostredníctvom lapbookov a vytvorili tak úžasné umelecké diela. Veď posúďte sami.
8
Workshop s ilustrátorkou
O tom, že Marec patrí predovšetkým knihám by vám vedeli porozprávať žiaci z 2.C. Zúčastnili sa totiž workshopu s ilustrátorkou Hedvigou Gitierrez v Mestskej knižnici v Bratislave. Dozvedeli sa kto je ilustrátor a kto autor a že niekedy môže byť jedna osoba autorom i ilustrátorom zároveň, rovnako ako v prípade Hedvigy a jej knihy Plecháč Bob. Knižka Plecháč Bob hovorí o tom, že nie je dôležité ako vyzeráme, ale to, akí sme naozaj. Zaujímavou bola aj téma recyklácie, ktorú kniha ponúkala. Ilustrátorka si pre deti pripravila aktivitu, v ktorej využili svoju kreativitu, emócie a zistili aj čo-to o fyzike a šírení zvukových vĺn. Čo myslíte, fungovali žiakom ich „telefóny“?
K.S.
9