• Škriatkovanie s Rádiom Junior

28.09.2023 08:16
      Na sklonku školského roka 2022 – 2023 sa v budove Slovenského rozhlasu (SRo) v Bratislave uskutočnilo prvé Škriatkovanie s Rádiom Junior v histórii. Vo štvrtok 29. júna 2023 sa na podujatí zúčastnili aj deti III. oddelenia ŠKD (1. C). Najprv sme si pozreli budovu Slovenského rozhlasu. Lektorka Daniela Čarná nás zasvätila do tajov obrátenej pyramídy. V budove SRo sa nachádza 9 rozhlasových staníc, koncertné sály, nahrávacie štúdiá a galéria. Autorom stavby je architekt Štefan Svetko a postavili ju v rokoch 1969 – 1985. Je vyrobená z rovnakého materiálu ako Eiffelova veža – z ocele. Žiadna iná stavba tohto druhu vo svete nie je, na Slovensku máme jedinečný originál.
      Základom pyramídy sú výťahy a schody. Oboje sme využili. Srdce budovy tvorí vnútorné átrium. Architekt Štefan Svetko ju nazval kostolom a továrňou zároveň. Budova má vynikajúcu akustiku a je zvukotesná. Vnútri počuť len to, čo sa deje v budove. Pri započúvaní sa do ticha na chodbe sme vnímali len hovor, smiech, vŕzganie dverí, šumenie. Budova Slovenského rozhlasu je národnou kultúrnou pamiatkou. Po krátkom odpočinku sme sa presunuli do malej sály, kde už netrpezlivo čakali ďalší návštevníci. Program moderovali redaktorky Rádia Junior Rozália, Veronika a Lucka. O hudbu sa postarala kapela Doddler Punk. Deti s nadšením privítali škriatka Breptíka, ktorý je zodpovedný za všetky brpty v rádiu. Hneď na úvod ho vyskúšal básnik Daniel Hevier z predmetov rozprávkoznalectvo, brptanie a muzicírovanie. Pri odpovediach Breptík veru zažil horúce chvíle. Nakoniec všetko dobre dopadlo a deti i dospelí oslávili škriatkovanie veselým tancom s permoníkom Michalom. Na záver všetkých čakala sladká odmena – palacinky a suveníry. Milý Breptík, tešíme sa, že sme sa videli a želáme ti krásny začiatok školského roka.
    • Leto v Slniečku

28.09.2023 07:36
      Pred odchodom na letné prázdniny sme sa v III. oddelení ŠKD (1. C) rozprávali o tom, ako by ich deti chceli prežiť. Niektorí vyjadrili svoje túžby aj kresbou. Väčšina detí naplnila svoje predstavy o lete reálnymi zážitkami. A nielen to. Veľmi sme sa potešili, keď sme Alickinu, Adamkovu a Katkinu kresbu našli v prvom septembrovom čísle časopisu Slniečko. Za letné kresby nám Slniečko darovalo peknú knižku Jeleňatý a Kravatý, ktorú napísala spisovateľka Eva Urbanová.

• Kaligrafia alebo krasopis

26.06.2023 12:00
      Slovo kaligrafia pochádza z gréčtiny. Kallos znamená „krása“ a grafos „písať“. Kaligrafia je umenie krasopisu. Umenie pekne písať pochádza z Číny. Vedci vyskúmali, že kaligrafia rozvíja myslenie, pomáha pri Alzheimerovej chorobe, ale odporúča sa aj deťom s poruchou pozornosti. Deti III. oddelenia ŠKD (1. C) sa 25. mája 2023 zúčastnili na tvorivej dielni Maľba písma v Bibiane. Ich úlohou bolo vytvoriť vlastnú kaligrafiu. V pracovnom liste sa naučili základné ťahy písma. Potom si každé z detí vytvorilo vlastný kaligrafický obrázok. Namiesto vyfarbovania použili striedavo písané a tlačené písmo.

• Spôsobil to Hugo

08.06.2023 12:25
      Deti III. oddelenia ŠKD (1. C) sú ďalšou generáciou slniečkarov. Čítame si zaujímavosti o krásach najrôznejších kútoch našej vlasti, veselé básne i príbehy o ľuďoch, zvieratách a prírode, lúštime doplňovačky a osemsmerovky. V treťom čísle Slniečka nás zaujal príbeh o hovnivalovi Hugovi, ktorý napísala a ilustrovala Simona Smatana. Dozvedeli sme sa, akú dôležitú úlohu má tento chrobák v prírode. Odpovedali sme na súťažnú otázku. Redaktori časopisu Slniečko mali pre nás šťastnú ruku pri žrebovaní – vyhrali sme knižku s rovnomenným názvom. Výhra k nám dorazila v týchto dňoch. A tak už všetky deti v našej triede vedia, že kockované prepytujem hovienko na obrázku patrí exotickému zvieratku žijúcemu v Austrálii, ktoré sa volá vombat.                                                                                                                                                               MD

Medzinárodný deň detí v Medickej záhrade

08.06.2023 12:25
      Niektoré oddelenia ŠKD našej školy trávili sviatok všetkých detí v obľúbenej Medickej záhrade.
      Miestny úrad Starého Mesta pozval 1. júna všetky deti do Medickej záhrady, kde bol pre deti pripravený pestrý a zaujímavý program. Deťom na začiatok hrala skvelá bubnová kapela, ktorá robila šou svojimi bubnami a zapojila do nej i samotné deti. Deti si potom mohli vybrať z ponúkaných dielničiek. Mohli si napríklad vyrobiť bábku z handričiek, alebo sa nechať potetovať prírodnou farbou Henna, čo bolo atraktívne hlavne pre dievčatá štvrtého ročníka. A potom nasledoval program – baletné vystúpenie. Niektoré deti spokojne len tak behali záhradou, sedeli na dekách, alebo si boli kúpiť dáke dobroty. Veční nadšenci stolného tenisu i v záhrade nemali od neho oddych. Deň detí sme mali príjemný a veselý, tak ako to má byť.                                A.J.