Deti III. oddelenia ŠKD (1. C) sú ďalšou generáciou slniečkarov. Čítame si zaujímavosti o krásach najrôznejších kútoch našej vlasti, veselé básne i príbehy o ľuďoch, zvieratách a prírode, lúštime doplňovačky a osemsmerovky. V treťom čísle Slniečka nás zaujal príbeh o hovnivalovi Hugovi, ktorý napísala a ilustrovala Simona Smatana. Dozvedeli sme sa, akú dôležitú úlohu má tento chrobák v prírode. Odpovedali sme na súťažnú otázku. Redaktori časopisu Slniečko mali pre nás šťastnú ruku pri žrebovaní – vyhrali sme knižku s rovnomenným názvom. Výhra k nám dorazila v týchto dňoch. A tak už všetky deti v našej triede vedia, že kockované prepytujem hovienko na obrázku patrí exotickému zvieratku žijúcemu v Austrálii, ktoré sa volá vombat. M.D.
Spôsobil to Hugo
Slávik Slovenska 2023 – postup do celoslovenského kola
V stredu, 7. júna 2023 sme sa zúčastnili krajského kola speváckej súťaže Slávik Slovenska 2023, kde naša žiačka Karolína N. /5.C/ získala 1.miesto v II. kategórii a tým si vybojovala postup do celoslovenského kola, ktoré sa bude konať 28. júna 2023. Srdečne gratulujeme!
Medzinárodný deň detí ŠKD v Medickej záhrade
Niektoré oddelenia ŠKD našej školy trávili sviatok všetkých detí v obľúbenej Medickej záhrade. Miestny úrad Starého Mesta pozval 1. júna všetky deti do Medickej záhrady, kde bol pre deti pripravený pestrý a zaujímavý program. Deťom na začiatok hrala skvelá bubnová kapela, ktorá robila šou svojimi bubnami a zapojila do nej i samotné deti. Deti si potom mohli vybrať z ponúkaných dielničiek. Mohli si napríklad vyrobiť bábku z handričiek, alebo sa nechať potetovať prírodnou farbou Henna, čo bolo atraktívne hlavne pre dievčatá štvrtého ročníka. A potom nasledoval program – baletné vystúpenie. Niektoré deti spokojne len tak behali záhradou, sedeli na dekách, alebo si boli kúpiť dáke dobroty. Veční nadšenci stolného tenisu i v záhrade nemali od neho oddych. Deň detí sme mali príjemný a veselý, tak ako to má byť.
A.J.
39
Deň biodiverzity v zoologickej záhrade
V sobotu 20. mája 2023 sa konalo v zoologickej záhrade podujatie s názvom Deň biodiverzity. Nieslo sa v znamení Svetového dňa včely, ktorý pripadá práve na tento deň. Ústrednou témou bola včela. Všetky aktivity pre deti a dospelých boli zamerané na túto tému. Zúčastnili sa na ňom aj deti 1. C. Hneď po príchode do ZOO mohli návštevníci odovzdať ovocie a zeleninu pre zvieratá. Za odmenu dostali malý darček. Tí, ktorí radi sadia a pestujú rastliny, si odniesli kúsok pôdy so semienkami kvetov. Najzaujímavejšie stanovište bolo pri plameniakoch. Deťom sa najviac páčila ochutnávka medu, medovníkov a výroba sviečok z voskových medzistienok. Každý, kto chcel, si mohol vyrobiť vlastný domček pre hmyz. Deti použili čisto prírodný materiál – slamu, šišky, kôru a konáre stromov. Pozreli sme si zvieratká, plazy, naše i exotické vtáky. Asi najviac sme sa zdržali pri opiciach a surikatách. Nemohli sme obísť ani veľké ihrisko, kde sme sa do sýtosti vyhrali. V zoologickej záhrade sme prežili pekný slnečný deň.
MD
21
Oslávili sme MDD
V piatok 2. júna sme oslávili MDD s našimi staršími žiakmi. Ako? No predsa športom a zábavou! Pani učiteľky a učitelia ich zapojili do zápolenia v rôznych zaujímavých disciplínach. Súťažilo sa v sudoku, v preskokoch cez švihadlo, v štafetovom behu, v hode na basketbalový kôš, či v šachu. V KAHOOT kvíze si preverili svoje rozpoznávacie schopnosti, precvičili si pamäť a potrápili svoje hudobné bunky. Popri tom sa spoločne zahrali rôzne spoločenské hry a ping-pong. Som rada, že predpoludnie sa veľmi vydarilo. Veľká vďaka patrí obetavým a kreatívnym pedagógom, disciplinovaným deťom a Rade rodičov, ktorá tak, ako po iné roky, finančne akciu podporila. Deti na záver akcie získali sladké a zábavné odmeny – veď MDD je aj pre staršie deti. Pozrite si fotografie z tohto vydareného dňa.
M.H.
27
Jazierko, kde chodia včely piť
V Chránenom vtáčom území Ostrovné lúky na Dolnom Žitnom ostrove sa nachádza DROPIE – Stredisko environmentálnej výchovy Slovenskej agentúry životného prostredia. Dropie nesie v sebe názov nášho najťažšieho lietajúceho vtáka dropa. Na tomto území už nežije. Posledné žijúce dropy sme videli vypchaté vo vitrínkach. Pôvodná nedotknutá krajina lúk, močiarov a veľkých gazdovstiev – tanyí sa vplyvom poľnohospodárstva zmenila. Zmizli veľké lúky a močiare, zmizol aj drop.
V súčasnej poľnohospodárskej krajine chýbajú rôzne biotopy, ktoré sú dôležité pre prežitie mnohých druhov rastlín a živočíchov. Ubúda najmä hmyz. Dôležitou súčasťou biodiverzity v krajine Žitného ostrova sú hlavové vŕby. Vedci na nich našli až 400 druhov rôznych organizmov.
Do tohto krásneho kúta Slovenska zavítali 18. 5. 2023 žiaci 1. B a 1. C. Počasie nebolo ideálne, ale to nás neodradilo. Skúsené lektorky strediska nás previedli náučným chodníkom Príbeh krajiny. Zoznámili sme sa s prostredím, kde žijú rôzne zvieratá – kobylka, prasiatka, kozy a ovce. Naše pohostenie – mrkva a jablko – im veľmi chutili. Páčili sa nám aj sliepky, kohút, kuriatka a bažanty. V jazere rastie trsť obyčajná, ktorá sa v minulosti používala na stavbu strechy. Obdivovali sme v ňom žlté kosatce a zazreli sme aj potápnika obrúbeného. V hmyzom hoteli sme pozorovali jeho obyvateľov. Žijú v ňom včely, osy, lienky, pavúky, ucholaky a iný hmyz. Počúvali sme a hádali komu patria zvuky živočíchov na náučnej tabuli. Dozvedeli sme sa, ako funguje dažďová záhrada. Prešli sme sa na pocitovom chodníku, okolo ktorého rastie bylinková záhradka s liečivými rastlinami. Nebolo to celkom ono, obuté sme mali gumáky. Pri hlavnej budove sa nachádza malé jazierko, kde v horúcom lete hľadajú útočisko smädné včielky a iný hmyz.
Náš výlet obohatený o nové poznatky sme zakončili hrami na ihrisku.
MD
38
OZOBOT - Bádatelia vo Vedeckom parku UK
19. mája 2023 sa žiaci 4.A zúčastnili zážitkového vyučovania vo FabLabe, ktoré sídli vo Vedeckom parku Univerzity Komenského v Bratislave. Žiaci získali prvotné skúsenosti s programovaním miniatúrneho robota Ozobot, ktorý dokáže vizualizovať jednoduché a zložité farebné príkazy pomocou pohybu a blikajúcich svetiel. Okrem programovania si žiaci vyskúšali aj vypaľovanie obrázkov do dreva elektrickou ihlou. Učenie takouto formou bolo pre žiakov veľkým obohatením a povzbudením do ďalšieho bádania.
27
Krásny úspech v medzinárodnej literárno-výtvarnej súťaži "TVORÍME VLASTNÚ KNIHU"
Po úspechu v národnom kole literárno-výtvarnej súťaže „Tvoríme vlastnú knihu“ sme 31. mája cestovali do českého Frýdku-Místku. Miestna knižnica bola totiž hostiteľom medzinárodného kola tejto tvorivej súťaže. Naše dievčatá Lejka D. a Žofka H. z 8.A so svojou knihou „Denník Ludwiga Pilgra“ bojovali o umiestnenie v kategórii od 11 do 16 rokov. Máme obrovskú radosť, pretože porota im za ich knihu udelila 2. miesto a navyše boli ocenené aj mimoriadnym ocenením za výtvarné prevedenie knihy. Dievčatám srdečne blahoželáme a ďakujeme za úžasnú reprezentáciu školy!
Trojnásobný úspech vo výtvarnej súťaži "BRATISLAVA, MOJE MESTO"
Mestská knižnica v Bratislave vyhlásila tento rok už 12. ročník obľúbenej výtvarnej a literárnej súťaže – Bratislava, moje mesto. Našim šikovným výtvarníkom sa podarilo v súťaži dosiahnuť opäť krásny úspech. V kategórii od 9 - 11 rokov 1. miesto získala Bibiana D. a 3. miesto Carlotta S. /obe z 5.B/ a v kategórii od 12 – 15 rokov porota ocenila prácu Lejky D. z 8.A 1. miestom. Srdečne blahoželáme a sme na vás veľmi pyšní!
Po stopách UNESCO - Banská Štiavnica
S neplánovaným pandemickým oneskorením sme sa predsa len vydali po stopách UNESCO. Naše kroky mierili do čarokrásneho banského mesta v srdci Slovenska - Banskej Štiavnice. V príspevku si pozrite niekoľko záberov z našej exkurzie a pre lepšiu predstavu priebehu našej výpravy prinášame aj video : https://www.youtube.com/watch?v=gmvHFzx04CU
ML
38
Turistický krúžok - cyklotúra
V pondelok 22. mája v popoludňajších hodinách sme sa prvýkrát vybrali na bicykle - smer Danubiana pri Čunove. Trať bola dlhá 46 km. Slniečko nás opálilo do červena, ale neodradilo nás to. Určite pôjdeme ešte na ďalšiu cyklotúru.
Stanislav S.
Turistický krúžok - výstup na Geldek a Jelenec
V sobotu 20. mája sme vystúpili na Geldek (694 m.n.m.) a Jelenec (695 m.n.m.). Túra začala v Častej pri Modre. Na Geldek sme išli veľmi prudkým stúpaním. Bol to najťažší stupák, aký sme kedy prekonali. Na Geldeku bola vápencová skala s pekným vyhľadom a na Jelenci nádherná rozkvitnutá lúka.
Stanislav S.
Vtáčí projekt v 4.A
Od marca 2023 sme s deťmi z ŠKD začali pracovať na projekte o vtákoch. Spoznávali sme tak našich vtákov od najmenších až po dravcov. Projekt trval 3 mesiace a deti si tak vyskúšali pracovať s trpezlivosťou a vytrvalosťou. Mnoho detí túto poznávaciu cestu neprešli celú, ale i tak boli na konci ocenené, lebo sa do projektu zapojili a prejavili snahu. Niektoré deti si počas projektu vylepšili kreslenie a ich kresby sú naozaj hodné obdivu. Prikladám fotky našich víťazov a ešte niektorých detí: Linda, Zarka, Ninka S. a Alexko. Naši víťazi sú Zorka a Tánička, Samko a Filipko. Mali všetky vtáčiky spracované a krásnu úpravu i kresby. A hlavne vydržali robiť projekt celý dlhý čas... Gratulujeme im a máme z nich veľkú radosť!
Mgr. Anna Juráňová /vedúca ŠKD/
12
Ukázali sme, že máme srdce na pravom mieste
S radosťou oznamujeme všetkým Vám, milí priatelia, že spoločnou zanietenosťou a iniciatívou sa nám podarilo v rámci podpory projektu
„Pomôž mamičkám v núdzi, práve Ty, im dávaš krídla“ a kúpou srdiečok, ktoré tieto mamičky vyrobili, vyzbierať krásnu sumu 1 023€.
Tieto peniaze boli odoslané na účet OZ Maják Nádeje, ktorý tieto matky podporuje.
Chcela by som vyjadriť veľkú vďaku za otvorené srdce a angažovanosť.
Je nesmierne dôležité, aby sme si všetci uvedomovali, že podobné gestá môžu mať veľký vplyv na svet okolo nás. A je dôležité ich robiť.
Vaše srdce pre tých, ktorí potrebujú pomoc, je príkladom pre všetkých.
M. Hrnčiarová
6
Tvorím, teda som - Plstené mydlá
V spolupráci s OZ MOJE ŠŤASTNÉ DIEŤA - TVORÍM, TEDA SOM, sme v 4.A pokračovali ďaľšou aktivitou – výroba plstených mydiel. Deti si vyrobili praktický výrobok, ktorý môžu použiť na umývanie rúk, ale aj ako pekný, voňavý darček. Na mydlo sme použili merino vlnu, deti kombinovali farby a vlnu plstili na mydielka podľa vlastného výberu a fantázie. Samozrejme sme sa nezabudli porozprávať o význame hygieny a častého umývania rúk.
14
Ako šiestaci motivovali našich najmenších k čítaniu
Čítanie: čítanie -ia -ní ▶ čo je určené na to, aby sa čítalo, čo sa má čítať, knihy, časopisy, noviny:
napínavé, nezáživné čítanie; oddychové, úsmevné čítanie; čítanie pre celú rodinu; povinné čítanie...Takto definuje čítanie Súčasný slovník slovenského jazyka. Pre mnohých žiakov je však opis toho, čo je to čítanie, omnoho jednoduchší. Nuda, utrpenie na hodinách slovenčiny, čas, ktorý skrátka musia vytrpieť. Koníček, ktorý sa dnes už „nenosí“. Koníček, ktorý sa zdá byť zbytočným a otravným.
A práve proti tejto myšlienke sa rozhodol postaviť školský podporný tím v spolupráci s pani učiteľkami a žiakmi 6.B triedy.
Tí na hodinách slovenského jazyka a literatúry vo dvojiciach navštevovali svojich mladších spolužiakov, žiakov 1.C, a prostredníctvom pútavých aktivít a rozhovorov sa pokúšali žiakov zaujať a motivovať ich k ďalšiemu čítaniu. Spoločne pripravili rôzne kvízy a pracovné listy, pomáhali prvákom tvoriť vlastné ilustrácie k prečítaným ukážkam – ba dokonca sa spoločne naučili nové, dovtedy neznáme a menej používané slová. Takto sa im podarilo dokázať aj to, že čítanie nám všetkým pomáha rozširovať si slovnú zásobu!
Pevne veríme, že tento projekt motivácie k čítaniu padol na úrodnú pôdu a že v ňom budeme môcť pokračovať aj ďalší rok. Predsa len, čítanie nie je nuda. Veď nám to naši šiestaci celý polrok dokazovali!
4
Veľký úspech pod košom v streetbalovom krajskom kole
Tretí májový utorok patril v Senci krajským streetbalovým majstrovstvám. Sedem víťazných škôl z obvodných kôl bolo rozdelených do dvoch skupín. Naši chlapci s prehľadom postúpili do semi - finálového stretnutia v ktorom si poradili s tímom „nadaných žiakov“ zo ZŠ Teplická. Dramatické finále bolo skutočným vyvrcholením dvoch najlepších družstiev, kde sa predvádzala kvalitná obrana aj útok. ZŠ Novohradská bola nad naše sily a získali účasť na majstrovstvách SR. Naši chlapci si vybojovali 2.miesto a k nemu pekný pohár, diplom a medailu. GRATULUJEME!
Reprezentovali nás: Leonard P., Martin P., Matúš J., Matúš H.
Divadelný krúžok predstavuje...
Už čoskoro... Po rokoch úsilia a prekonaní mnohých nepriazní osudu v podobe pandémie a personálnych zmien vám divadelný krúžok prináša originálny príbeh o boji dobra a zla v tajomnom svete elfov. Skôr, než zábery zo sfilmovanej inscenácie uzrú svetlo sveta, dovoľte nám predstaviť tváre hlavných postáv príbehu v ich filmovej podobe. :)
4
ŠKD v ateliéri - 4.A
Na Grösslingovej 52 vznikol malý umelecký ateliér s veľkým výkladom, kde sa striedajú rôzne zaujímavé umelecké diela. Boli sme oslovení umelkyňou pani Luciou, ktorej ateliér patrí, či by sme s ňou s deťmi začali spolupracovať. Samozrejme taká ponuka sa neodmieta a naše prvé stretnutie s ňou bolo, keď bola u nás v ŠKD v triede 4.A porozprávať dačo o sebe a o jej umeleckej práci. S deťmi a s prácou s nimi už má pani Lucia skúsenosť a preto deťom nachystala i zaujímavú dielničku a to spracovanie ich vlastnej knižočky, s ktorou sa dá ďalej pracovať. Druhú návštevu sme mali u nej priamo v ateliéri a to dňa 12.5. v piatok. Pani Lucia nám ukázala, aké zaujímavosti v ateliéri má, aké pomôcky a aký materiál. Materiál ktorý nás veľmi zaujímal bolo samotné zlato a striebro. Mali sme o ňom nekonečnú diskusiu, ktorá deti naozaj nadchla. Ale najväčší zážitok sme si odniesli z toho, ako nám pani Lucia ukázala, ako taví prsteň zo zlata, aby sa z neho stal materiál tvárny, z ktorého bude nový a inak vyzerajúci prsteň. Naša spolupráca ešte len začína a veľmi sa na ňu tešíme. Táto spolupráca je ponúknutá celému nášmu ŠKD a veríme, že v nasledujúci školský rok už bude fungovať v každom oddelení a to u menších i starších detí. Čaká totiž aj na naše práce veľký výklad ateliéru.
Mgr. Anna Juráňová /vedúca vychovávateliek ŠKD/
Športový deň v ŠKD
Deň 10. máj je „Svetový deň – pohybom k zdraviu“, ktorý vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). A keďže nám počasie prialo, práve v tento deň sme aj my v ŠKD venovali športovaniu a súťaženiu. Deti mali samozrejme z pohybu i súťaženia radosť. Deti prechádzali viacerými športovými stanoviskami a za svoje výkony dostávali body, ktoré zapisovala pani vychovávateľka. Deti sú súťaživé a učia sa tak prijať výhru a aj možnú prehru. Ak sa niekomu tlačili slzy do očí, že nemá výkon, ako ostatné deti, prehovorili sme k nim. Zdôraznili sme, že každý máme silné stránky inde a je skvelé, že každý sme iný. Ale že sa cení, že sa každý zapojil do súťaže a to aj tí menej pohybovo zdatní. Každé dieťa dostalo za účasť zdravú sladkú odmenu a z každého oddelenia ŠKD sa ocenil hráč s najvyšším počtom bodov ešte o sladkú odmenu naviac. Víťaz dostal samozrejme i víťazný diplom. Súťažiť v ŠKD deťom dávame možnosť rôzne, ale vždy dávame dôraz na to, aby deti súťaženie mali vyvážené s vzájomnou spoluprácou, pri ktorej dochádza i k vzájomnému pochopeniu a vyvracia sa tak medzi deťmi posudzovaniu. Deti ktoré v daný deň chýbali, mali tiež sladkú odmenu nachystanú a ich pani vychovávateľky im dali dodatočne pohybovú aktivitu, aby im ju spravodlivo mohli odovzdať. Naše heslo znie: „Pohybom k zdraviu“.
Mgr. Anna Juráňová /vedúca vychovávateliek ŠKD/