Do fotogalérie bol pridaný nový album Myšky aktivity.
Myšky aktivity
- 32
Kačičky aktivity
Do fotogalérie bol pridaný nový album Kačičky aktivity.
48
Motýle aktivity
Do fotogalérie bol pridaný nový album Motýle aktivity.
15
Sovy aktivity
Do fotogalérie bol pridaný nový album Sovy aktivity.
28
Prezentácia povolania III. v 2.A
My sme ešte neskončili. Práve naopak. Naša séria prezentácie povolaní pokračuje. Vo štvrtok 14. novembra 2024 nás navštívila stará mama našej spolužiačky Julky K., pani primárka novorodeneckého oddelenia v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda na Antolskej, MUDr. Ľubica Pejhovská. Rozprávala nám o bábätkách. Dozvedeli sme sa, čo všetko je potrebné robiť, aby sa bábätká zdravo vyvíjali a ako sa o bábätká musíme starať. Rozprávali sme sa o zdravej výžive, o vírusoch, o očkovaní, o hygiene, vyskúšali sme si fonendoskop a pod. Mali sme veľa otázok a zároveň sme preukázali veľa vedomostí z Prvouky a z bežného života. Ďakujeme.
Deti z 2. A triedy
8
Sadili sme navigáciu pre ohrozeného dropa veľkého
V blízkosti mestských častí Jarovce, Rusovce a Čunovo, na trojhraničí štátov Maďarska, Slovenska a Rakúska, sa nachádza Chránené vtáčie územie (CHVÚ) Sysľovské polia. Rozlohou patrí medzi najmenšie na Slovensku, no významom medzi najvýznamnejšie pre zachovanie populácie dropa veľkého a sokola kobcovitého na Slovensku. Oba druhy vtákov sa vyskytujú len na tomto území a následkom ľudskej činnosti sú na pokraji vyhynutia. Hlavné mesto Bratislava v spolupráci s partnerskými organizáciami – Ochranou dravcov na Slovensku, Slovenskou ornitologickou spoločnosťou, Štátnou ochranou prírody SR a maďarskými partnermi – realizujú projekt LIFE STEPPE ON BORDER. Jeho cieľom je prostredníctvom spoločných aktivít vytvoriť podmienky na rast populácie dropa veľkého a sokola kobcovitého. Šetrnejšie hospodárenie, vytváranie vhodných biotopov, výsadba drevín (stromy, kríky), pasienky, dostupnosť zdrojov potravy, stavanie búdok na hniezdenie sokola kobcovitého je to, čo tieto vtáky potrebujú. V sobotu 9. novembra 2024 sa na Sysľovských poliach zišli ľudia, ktorým záleží na ochrane prírody. Hlavné mesto Bratislava už po siedmy raz organizovalo akciu Zásadný víkend. Cieľom jesennej výsadby bolo vysadiť 140 stromov a 584 kríkov. Podarilo sa. V krásnom slnečnom počasí sa k slovu dostali pracovné rukavice, rýle, motyky. Sme radi, že sme boli súčasťou tohto projektu. Deti 3. C a ich rodičia, súrodenci a známi a mnoho ďalších dobrovoľníkov usilovne pracovali. Drop veľký je najväčším a najťažším vtákom v Európe s hmotnosťou cca 20 kíl. Kolízia dropa s motorovými vozidlami pri nalietavaní ponad diaľnicu má fatálne následky. Vysadené stromy a kríky vytvoria bariéru medzi diaľnicou a turistickou trasou a usmernia dropy, aby lietali vyššie a vyhli sa tak zrážke s autami a kamiónmi. Počas oddychu zástupcovia Slovenskej ornitologickej spoločnosti a Ochrany dravcov na Slovensku porozprávali deťom a dospelým zaujímavosti o vtákoch žijúcich na území Sysľovských polí. Záujemcovia mohli pozorovať dropy. V budúcnosti chce hlavné mesto na tomto území vybudovať nové prvky rekreačnej zóny pre návštevníkov. Pri odchode domov sme nad hlavami zazreli haju červenú, pre ktorú sú Sysľovské polia migračnou trasou. Lúčila sa s nami svojím vznešeným letom. MD
13
Workshopy Zmudri
Žiaci ôsmeho ročníka sa naučili prostredníctvom workshopov pracovať so zdrojmi na internete a preveriť si ponúkané „fakty“. Je dôležité nedôverovať všetkému, čo nám online svet ponúka. Kto nás ovplyvňuje a kto sú moderní influenceri? Ktorí ľudia by v minulosti mohli byť taktiež označení za influencerov a čo v živote dokázali? Tejto téme sa venovali deviataci. Diskutovali a prezentovali svoje názory.
Ako vznikajú knižky?
Pretože máme galériu len kúsok od našej školy, využili sme možnosť a spojili sme príjemné s užitočným. Žiaci III. A pod vedením pani Idy Želinskej zisťovali, čo všetko sa musí udiať, aby si mohli kúpiť knižku z políc kníhkupectiev, koľko úsilia musia všetci (autori, redaktori, ilustrátori, grafický dizajnéri...) vynaložiť, aby si mohli prelistovať nový voňavý exemplár. A je to naozaj fuška!
Dozvedeli sme sa, že kniha nie je len obal a listy, mali sme možnosť spoznať rôzne výtvarné techniky, ktoré používajú ilustrátori pri svojej práci, že ich veľkým pomocníkom sú rôzne grafické programy... Popozerali sme si originály ilustrácií niekoľkých detských knižiek...
Mgr. Z. Kubíková
Aktivity Myšky
Do fotogalérie bol pridaný nový album Aktivity Myšky.
94
Aktivity Motýle
Do fotogalérie bol pridaný nový album Aktivity Motýle.
61
Aktivity Kačičky
Do fotogalérie bol pridaný nový album Aktivity Kačičky.
120
Víťazstvo v predkole v malom futbale ,,Pohár SFZ“ mladších žiakov
Naši futbalisti z 5. a 6.ročníka sa postarali o jednoznačný postup do jarného finálového okresného
kola. Zdolali všetkých súperov a Michal B. z 5.A triedy sa stal aj najlepším strelcom turnaja.
Gratulujeme!
Prezentácia povolania v 2.A
Druháci sa veľmi tešili na návštevu Zuzkinej mamy, MUDr. Martinky Frištákovej, ktorá je odborníčkou v ortopédii. Porozprávala nám o sebe, o štúdiu, o kostiach v ľudskom tele, o zraneniach, o liečení a pod. Najviac sa nám páčilo, ako nás rozdelila do skupín. V prvej skupine boli zranení, v druhej skupine boli záchranári a v tretej skupine bola nemocnica, čiže lekári a zdravotné sestry. Pomocou scénok sme si ukázali celý postup, ako sa zranený pacient dostane až do nemocnice a ako je treba postupovať. Dostali sme zdravotný materiál, obväzy, rukavice, rúška. plášte, čiapky všetko potrebné. Náš spolužiak Leo skončil so zasádrovanou rukou, ale mal ju zlomenú len akože... Ďakujeme za návštevu. Veľa sme sa naučili. Zuzka je na svoju mamu veľmi pyšná. Deti z 2. A
14
Talentmánia v 3.A - ŠKD
Talentmánia - pestrá paleta tretiackych talentov sa uskutočnila v 3.A dňa 6.11.2024 za prítomnosti rodičov a starých rodičov detí v priebehu poobedňajšieho školského klubu detí.
Deti talenty v sebe objavovali v rôznych oblastiach ako napríklad: Vo výtvarnom, v hudobno - speváckom, v tanečnom, v dramatickom umení a v športovej oblasti.
Porota, ktorá ich hodnotila, bola zložená zo starších spolužiakov, bývalej pani učiteľky a študentiek z Pedagogickej fakulty UK v Bratislave.
Niektoré vystúpenia súťažiacich deti sa podarilo zachytiť aj na fotografiách. Chceme sa im touto cestou veľmi pekne poďakovať za prejavenú odvahu vystúpiť pred celou triedou a svojimi príbuznými.
Vychovávateľka J.D.
Návšteva Dopravného múzea - 4.B
Viete čo je časová priamka? My, teda žiaci IV.B, už áno. V mesiaci október sme si to boli overiť na návšteve v DOPRAVNOM MÚZEU. Mali sme skvelé zážitkové vyučovanie VLASTIVEDY, vyrobili sme si aj vlastný dopravný prostriedok a nakúpili darčeky. Bol to príjemný deň.
38
POZOR, POZOR „Súťaž o prečítanej knižke“
Skutočne zdravá škola – besedy
Žiaci 3.B, 4.A, 6.A a 6.B mali v priebehu 8. novembra jedinečnú príležitosť. V ich triedach sa totižto uskutočnili zaujímavé besedy s odborníčkou na zdravú stravu, lektorkou projektu Skutočne zdravá škola, Katarínou Medveďovou.
Tretiaci a štvrtáci sa v priebehu jednej vyučovacej hodiny zoznámili s konceptom tzv. „zdravého taniera“ – pani Medveďová im vysvetlila, ako by mali správne vyzerať ich jedálničky, každodenné jedlá, aby mali dostatok živín a energie na učenie a rast. Pani Medveďová s nimi pútavo diskutovala o jednotlivých potravinách, od ovocia a zeleniny, až po zdanlivo „neznáme“ pojmy ako bielkoviny či sacharidy.
Zato však šiestaci dostali širokú plejádu informácií o tom, ako zdravá strava a pitný režim ovplyvňujú ich každodenné fungovanie. Nejedného prekvapilo, že na to, aby sa v škole zvládli sústrediť celých šesť vyučovacích hodín nestačí len dobrý spánok, ale rovnako dobrá a vyvážená strava a pitný režim. Pani Medveďová im vysvetlila, ako im aj hydratácia pomáha k zlepšeniu výkonov v škole.
Pani lektorke ďakujeme za pútavé besedy a veríme, že budú pre našich tretiakov, štvrtákov a šiestakov inšpiráciou k tomu, ako zlepšiť svoj životný štýl a výkony v škole!
„Ako nestratiť hlavu v mobile“
Utorok – 5. novembra – bol pre žiakov šiesteho a siedmeho ročníka veľmi zaujímavý. Zúčastnili sa totižto predstavenia s názvom „Ako nestratiť hlavu v mobile“ v Kamel klube v Karlovej Vsi. Téma tohto predstavenia – šikana a kyberšikana – bola nielen veľmi aktuálna, no rovnakou mierou pre všetkých podstatná, pretože je, žiaľ, súčasťou života mnohých z nás. Herci nám, divákom, pútavou formou podali nástrahy, ktoré na nás číhajú v online priestore i dôsledky, ktoré šikana a kyberšikana predstavujú, ich dopad na psychiku a vzťahy. Predstavenie nám ukázalo, ako prudko zasahuje do našich životov a ako si musíme dávať pozor na to, ako sa správame ku svojim spolužiakom, kamarátom a ľuďom okolo nás každý deň – online i priamo, „z očí do očí“. Pevne veríme, že toto predstavenie bolo pre našich šiestakov a siedmakov veľmi prínosné a pochopili, ako dôležité je správať sa zodpovedne i vo svete virtuálnom.
Stali sme sa súčasťou medzinárodného projektu I CO COPE...
Mnohé školy sa usilovne snažia podporovať vzdelávanie a blaho všetkých svojich žiakov ako zraniteľných skupín medzi ktorými sa zdá, že sú viac ohrozené oneskoreným učením a problémami s duševným zdravím. Výskum ukazuje, že silná spolupráca medzi učiteľmi, žiakmi a poskytovateľmi poradenstva pre žiakov je kľúčom k riešeniu týchto výziev. Využili sme výzvu a stali sa súčasťou projektu Univerzity Komenského v Bratislave s názvom Inklúzia prostredníctvom medziprofesijnej spolupráce v rámci spoločenstva praxe vo vzdelávaní.
Deň jazykov v ZŠ
- 5